Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Love Bites. [dropped]

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Love Bites. [dropped] la data de Joi Apr 22, 2010 5:49 pm

love.bites

Para-Admin
Para-Admin
abia prefata la doua commuri va pun inceputul capitolului 1

Prefata

Dragostea este o multitudine de sentimente care implica afectiune si devotament.
Ani la randul am vazut acest sentiment inflorind in jurul meu ca un nufar – la fel de pura, eleganta si nobila, si la fel de intepatoare si vicleana in interior.
Dragostea inseamna prea multe pentru a le enumara si cerceta. Poate sa te faca sa zbori pentru doua secunde si apoi sa cazi in cea mai intunecata, rece si infricosatoare groapa existenta. Te poate face atat de curajos incat sa infrunti Raul si sa crezi ca ai sanse sa il invingi, ca apoi sa iti fie frica de banalul sunet al unei frunze uscate.
Dragostea e blanda si rea. E simpla si incurcata. E frumoasa si urata. Apreciata si detestata.
Dragostea e unica. Nu mai exista nimic asemanator…
Totusi…
Pentru mine ce inseamna acest cuvant? Doar posibilitatea de a seduce, de a cuceri ca apoi sa frangi ceea ce crezi ca ti se cuvine?
Inseamna doar o viata linistita alaturi de o persoana pe care sa poti sa o minti spunand ca e singura persoana pe care ai privi-o vesnic si sa nu isi dea seama?
Inseamna ,oare , sa poti fi mai bun, sa fii mai special, sa fii unic? Dar pentru asta nu e nevoie de iubire…
Pentru mine cred ca inseamna sa fiu normal, sa evit sa fiu monstrul aparent, rece si dur, care nu aduce decat distrugere, rau, frig si teroare…
Pentru tine ce inseamna dragostea?Tot normalitate, oare?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Love Bites. [dropped] la data de Joi Apr 22, 2010 6:39 pm

Poison;

Para-Master
Para-Master
doamne.:x e asa de profund:x
deci firs la comm :> )

Vezi profilul utilizatorului http://not-perfekt-girl.blogspot.com/

3 Re: Love Bites. [dropped] la data de Joi Apr 22, 2010 6:53 pm

Amelie

Para-Master
Para-Master
God cat de tare poti sa scrii 8-> super misto,atat de profund..
next,next,next !!

Vezi profilul utilizatorului http://www.facebook.com/?ref=logo#!/profile.php?id=1000008088028

4 Re: Love Bites. [dropped] la data de Joi Apr 22, 2010 7:08 pm

love.bites

Para-Admin
Para-Admin
asa. doua comentarii deja )
uuuu:> ce mandra ma simt )

Capitolul 1. Prin Cioburi de oglinda sparta

„Pentru tine ce inseamna dragostea? Tot normalitate, oare?”
-Tot normalitate... oare?
O umbra ocupa spatiul mic dintre frunzele reci ale artarului. Masini furioase cu destui cai putere sub capote treceau baraind suparate de-a lungul aleii pustii , luminand din cand in cand fiinta ce se ascundea in coroana celui mai bogat artar.
-Normalitate... Eu?
Soapte plapanzi se disipau in aerul rece al noptii odata cu aerul cald expirat incet de cel ce reflecta in putinul timp pe care il mai avea pana la rasarit.
-Nu eu! Niciodata! Of...
Din cateva miscari rapizi ajunse pe cimentul rece, cateva secunde mai tarziu scotand sunete perodice de pasi.
-Dar totusi... De ce nu? Adica...
Mergea cu privirea in pamant, ocolind din cand in cand denivelarile aleii, continuand sa sopteasca incet si sa gesticuleze ca o balanta, cantarindu-si posibilitatile.
-Da... Ramane niciodata.
Se opri in fata semaforului rosu. Din obisnuinta a privit in stanga si in dreapta, asigurandu-se ca un pieton responsabil,dupa care a privit iritat semaforul de parca era de vina ca i-a stricat plimbarea.
-Haide odata! Crezi ca am timp de pierdut? Timpul e pretios! Costa prea mult...
A privit din nou in stanga si in dreapta, asigurandu-se ca nu vine nicio masina a pasit apasat pe trecerea de pietoni si s-a oprit langa semaforul care inca era rosu.
O adiere de vant rece, tomnatic, i-a fluturat partea de jos a paltonului negru de stofa si varfurile firelor de par din coada prinsa elegant la spate.
Si-a indreptat privirea spre luminita enervanta, rosie, care a inceput brusc sa palpaie.
Si-a scot mana dreapta din buzunar, ulterior zgariind bara de otel pe care era pusa lumina aceea orbitoare. A strans mana delicat, a chicotit incet dupa care a lovit stalpul cu un efort minim.
A zambit multumit si a plecat mai departe lasand in urma stalpul indoit si semaforul care acum avea o luminita verde.
-Timpul chiar costa...

5 Re: Love Bites. [dropped] la data de Dum Apr 25, 2010 10:55 pm

love.bites

Para-Admin
Para-Admin
sfarsitul capitolului 1.

A strabatut cateva stradute slab luminate, inca gandindu-se la semaforul acela enervant si la noua lui dilema : „Era sau nu normal.”
Raspunsul era ,bineinteles , nu. Din moment ce poti controla oamenii si ai anumite capacitati mai dezvoltate nu te poti numi normal. Si, din pacate pentru incapatanarea acestuia, el se credea om.
Cotind deodata la dreapta, traversand ultima straduta plina de hartii si ambalaje din plastic aruncate ici-colo si apoi cotind din nou la dreapta, s-a oprit.
A privit in sus, la ultimul etaj al blocului unde fereastra de la balcon era deschisa iar draperiile se miscau in afara apartamentului incet, leganate de briza rece.
-S-o facem si pe asta...
Dupa ce s-a aplecat incet ca o pisica si a dat paltonul deoparte de pe genunchi, a sarit. Si inca ce saritura. Dintr-o singura miscare a ajuns pe marginea de fier a geamului, inca stand ghemuit, in echilibru.
-Vino...
O soapta a ajuns pana la urechea celei care dormea linistita, invelita cu patura groasa.
-Vino acum...
A deschis ochii speriata, dupa care s-a ridicat rapid din pat. A privit in jur, cautandu-l cu teama pe cel care a trezit-o. Vazand geamul deschis , totodata incepand sa tremura , s-a ridicat din pat ,si-a strans cearceaful alb in jurul corpului si a inceput sa mearga incet spre fereastra bombanind suparata.
A ocolit incet hainele aruncate pe jos aseara cand se simtea prea bine in pat cu sticla de wiski langa ea, a pasit peste celelalte doua sticle de langa oglinda mare in care se reflecta imaginea draperiilor in vant si s-a oprit.
Statea nemiscata in fata acelei oglinzi, contempland imaginea reflectata de aceasta. Instinctiv si-a acoperit gura cu degetele mainii stangi pentru a evita sa tipe, lacrimi amare incepand sa se scurga pe obrazul cald.
-Nu... nu! Vino aici!
Soapta s-a transformat in ordin, ordinul aproape intr-un tipat. Cel care statea mai devreme calm pe marginea ferestrei de la balcon statea acum incordat, gata sa se arunce asupra celei din fata sa.
A lovit cu putere bara de metal de langa el, reusind astfel sa sparga una dintre ferestrele balconului, cat si sa se raneasca.
Insa nu asta era problema sa. Durerea fizica era un fleac, un lucru mereu ignorat.
Cea care acum statea goala langa oglinda sparta, plangand in hohote in timp ce se uita la mana sa rosie era problema sa.
A scrasnit din dinti furios privind in continuare in fata sa. Si-a scos telefonul din buzunar si a format numarul de urgenta.
-O fata de aproximativ 20 de ani s-a ranit in apartament. De asemenea are o doza mare de alcool in sange. Trimiteti de urgenta o ambulanta pe Strada Richmond Park. Veti vedea care bloc deoarece cateva semnalizatoare nu mai functioneaza iar cativa stalpi blocheaza traficul.
Inchise telefonul inainte ca receptionista sa il intrebe cine este sau sa ii adreseze intrebarea tipica „Domnule, asta e o gluma?!”. Arunca o ultima privire spre locul unde acum cateva zeci de secunde o fata a observat unul dintre putinele lucruri care il diferentiau de oameni – reflexia, adevaratul sau chip monstruos.
-Cine a inventat oglinzile ori murea de plictiseala, ori a crezut ca e prea destept...
S-a intors cu grija pe varfuri si a sarit in gol. Cateva secunde mai tarziu se auzeau doar zgomote stalpi daramati si alarmele masinilor.

6 Re: Love Bites. [dropped] la data de Mar Apr 27, 2010 8:20 pm

love.bites

Para-Admin
Para-Admin
fic redeschis.

7 Re: Love Bites. [dropped] la data de Mar Apr 27, 2010 8:32 pm

Loren.

Para-Master
Para-Master
><.
Nu am inteles mare lucru, dar descri genial.
In primul capitol avea coada, cel care povestea.Era fata? Si apoi era baiat? Sau era baiat cu parul lung?

8 Re: Love Bites. [dropped] la data de Vin Apr 30, 2010 10:17 pm

love.bites

Para-Admin
Para-Admin
nextuuul
Inceputul capitolului 2.
Primul personaj.
Laya Sparks - cea care s-a lovit la oglinda in capitolul 1.
Poza : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Capitolul 2 . Arest placut la domiciliu.

-Alo? Laya Sparks la telefon. Spuneati ca...
-Stiu ce spuneam domnisoara Sparks. Si va inteleg. Dar nu ne putem lipsi de nicio asistenta acum... Incercati maine.
-Dar...
-O zi buna, domnisoara Sparks!
Si astfel i s-a inchis telefonul a sasea oara in ultimele trei zile, bineinteles ca la fel de politicos.
Ramanad socata de cat de politicoasa poate fi o receptionista de la Spitalul Central a aruncat receptorul telefonul spre locul sau, in furca, fortandu-l sa scoata cateva sunete ciudate si un ton de ocupat inainte sa cada pe langa masuta de sticla pe care trebuia sa stea.
-Nenorociti... Ar trebui sa va dea cineva lectii de bune maniere...
Se intoarse cu fata la fereastra, lasand lumina calda a soarelui de toamna sa ii mangaie trasaturile fine – ochi mari, de o nuanta nu tocmai normala de caprui amestecat cu verde, parul lung si negru ca taciunele care din nou era suparat din cauza pernei incomode pe care a dormit iar acum statea in toate directiile, pielea catifelata de pe care bronzul de vara nu s-a sters inca si niste buze pline, trandifirii , bine conturate pe care stateau acum cateva cuvinte nu tocmai placute :
-Aaaah, ce oras de incompetenti! Suni la Spital si iti tranteste o receptionista nescolita cateva scuze penibile cum ca nu au personal disponibil in ditamai Spitalul cu cateva sute de angajati, apoi suni la cea mai neispirat de mica si ocupata companie de geamuri si iti spune si acolo cu aceeasi impolitete ca „toti oamenii lor sunt pe teren” deci din nou trebuie sa astepti pana cand va prinzi aripi, ca apoi sa te arunci in prima prapastie crezand ca esti liber in sfarsit, ca in sfarsit sa te duci la magazinuld e la colt pe care scrie „Non-Stop” si , culmea, il gasesti inchis!
Insfaca suparata cele doua sticle de bere de langa masuta telefonului si ofta suparata. Se deplasa pana in bucatarie unde avea cosul de gunoi si tranti sticlele in el de parca ele erau de vina pentru cele petrecute in ultimele trei zile.
Reveni in dormitor si se tranti in pat cu un zgomot infundat. Din nou ofta suparata si privi incruntata prin camera dupa locul in care a aruncat acum cateva ore telecomanda. Dupa cateva injurii, papuci aruncati dintr-o parte in alta a camerei, foi rupte si mototolite deranjate din sertarul plin si cativa nervi intinsi aproape la maxim, gasi telecomanda in spatele sau, pe noptiera plina de dosare si carti despre anatomia omului. O insfaca disperata si apasa pe primul buton care i s-a ivit in cale.
„Saptamana aceasta are loc cea mai mare greva a angajatilor din sectorul de stat. Inca de dimineata sute de angajati de la Spitalul Central stau in fata acestuia cu pancarte, fluiere si bannere, protestand si injuriind pe cei care au grija de salariile acestora. De cand cu criza financiara, acestia sustin ca nu isi mai primesc salariile integral...”
-Deci de asta toate receptionerele alea se comporta ca niste scorpii. Si eu care credeam ca am i-am intrerupt manichiura si din greseala a dat pe langa deget si nu pe acesta. Ce conteaza...
Un ciocanit puternic o facu sa isi indrepte atentia spre usa. Cine putea fi? Doar cei de la Spital si de la compania de geamuri au zis ca nu au pe cine sa trimita...

9 Re: Love Bites. [dropped] la data de Lun Mai 03, 2010 6:14 am

Loren.

Para-Master
Para-Master
wow.e minunat.
descri mai bine decat oricine de pe acest forum.
si de abia astept urmatorul capitol sa vad cine a venit la ea:>.

10 Re: Love Bites. [dropped] la data de Lun Mai 03, 2010 5:32 pm

love.bites

Para-Admin
Para-Admin
merci mult Lari ><
sper sa ma mentin cu ficul... macar pentru o persoana si tot il continui...
deci, nextul

-Cine naiba ma mai...?
Doi ochi verzi ca jadul o priveau curiosi, masurand-o din cap pana in picioare. Expresia fetei sale era ceva de genul „ce naiba are de tipa asa la un tip ca mine?!”.
Si-a dres glasul rapid si a intrebat ragusita, insa ceva mai politicoasa si umana data aceasta :
-Cine... aaa... esti? Si ce doresti?
Un zambet minuscul i-a aparut pe fata schimbandu-i expresia intr-una „ok,tipa asta e sarita.”
-M-au trimis de la Spital. Au zis ca ai nevoie de cineva sa iti schimbe bandajele si sa iti curete ranile.
L-a privit uimita deoarece calmul cu care ii vorbea si tonul placut pe care il folosea au prins-o , practic , cu garda jos. Clar, dupa ce se termina toata tarasenia asta trebuia sa mearga la cursuri de autocontrol. Poate ceva yoga ar fi ajutat...
Inca nu isi daduse seama ca statea in usa, gandindu-se la ce ar fi ajutat-o sa o faca mai placuta celui din fata sa , chiar si la anumite subiecte de discutie cand acelasi ton placut si ceva cam suav, din cate si-a dat ea seama , a intrerupt linistea si au readus-o pe Laya cu picioarele pe pamant.
-Deci, imi permiti sa intru si sa am grija de ranile acelea? Daca nu doresti asta iti voi schimba bandajele chiar aici...
Dupa cateva secunde in care creierul sau a procesat intreaga fraza, fiecare cuvant in parte si chiar si semnele de intrebare, a raspuns in acelasi mod in care ar fi raspuns daca cineva ar fi trezit-o din somn :
-Aa, nu.. scuze... Aaa, intra te rog.
Incerca din rasputeri sa afiseze un zambet natural, insa chiar si cel fals care ii reusi era destul de bun. Ii facu semn sa o urmeze. Dupa ce au strabatut holul si bucataria la fel de incet ca doi melci din cauza starii de reflectare profunda si inconstienta a Layei, au ajuns in camera de zi si s-au asezat amandoi pe fotoliile cafenii din imitatie de piele.
-Acum, daca ai vrea sa imi aduci un vas cu apa calduta, curata, sau sa imi arati unde este baia am putea incepe sa iti inlaturam bandajele vechi.
Din nou o readuse in aceeasi camera unde era si el, parca tragand-o din dimensiunea paralela in care se afla Laya.
-Aaa, baia? A, da, baia! E... aaa, dupa colt, prima la dreapta.
Cel de langa ea se ridica chicotind, gandindu-se probabil la faptul ca facuse o noua victima datorita aspectului sau fizic.
Laya il privi insistent, incercand sa proceseze ceva din imaginea pe care o inregistrau ochii sai.
Par castaniu inchis, aproape negru, ten palid, niste buze ceva mai pline decat ale oricarui baiat normale care erau rasucite intr-un zambet distrat, o barbita delicata care ii incadra fata, ochi verzi ca jadul, incredibil de limpezi si de frumosi, insa destui de reci incat sa te fastaceasca imediat ce ti-ar arunca o privire mai patrunzatoare, corp bine facut, vizibil pana si prin imbracamintea aceea de o culoare ciudata si prea larga pentru dimensiunile sale, inalt – chiar foarte inalt.
Laya acum constientiza totul. Ii placea ce vedea. Si tocmai din cauza aceasta era atat de usor sa isi piarda concentrarea.
Pana acum se gandi la orice ar fi putut sa spuna sau sa faca pentru a-i atrage atentia acelui om, insa abia acum gandi ceva relativ normal si constient – „Doamne, darnic ai mai fost cu baiatul asta.”
Intr-adevar, avea dreptate.

11 Re: Love Bites. [dropped] la data de Lun Mai 03, 2010 11:21 pm

Loren.

Para-Master
Para-Master
da.:x.
macar ptr mine sa-l pui.

12 Re: Love Bites. [dropped] la data de Mar Mai 04, 2010 3:24 am

Iti citesc si aici ficul pentru ca asa cum stii deja imi place super mult...
Iti mai zic inca o data ca imi place super mult descrierea,Laya e o draguta.
Astept next!

13 Re: Love Bites. [dropped] la data de Mar Mai 04, 2010 1:12 pm

love.bites

Para-Admin
Para-Admin
:D

restul capitolului 2 si un nou personaj.

Nathaniel Dubrovski - cel descris la inceputul capitolului. O sa vedeti mai tarziu ce e cu el si cu Laya.
Imagini : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

si restul capitolului, ceva mai lung

Intr-adevar, avea dreptate.
Dupa aproximativ un minut, cel care se facuse nevazut cu un vas gol si un zambet strengar reveni, data aceasta insotit de vechiul vas alb care emana un miros subtil de medicament, un prosop bleumarin de marime medie si de cel mai inspaimantator obiect medical pentru un scolar obraznic – o seringa.
Laya incepu sa se foiasca nervoasa pe fotoliul care devenea din ce in ce mai incomod cu fiecare secunda petrecuta pe acesta.
-Doar nu iti este teama de injectii, nu?
Doua secunde i-a luat sa inteleaga intrebarea, insa nu a asteptat doua secunde in plus sa incropeasca un raspuns:
-Nu ma enerveaza injectia, ci tu!
Cel de langa ea o privi amuzat, si in acelasi timp cu putina teama, suparare poate.
„Si-a dat seama cine sunt?” , se intreba baiatul.
Insa supararea si nelinistea i-a fost alungata din nou de gura neastamparata a Layei care, in astfel de momente, putea face trei lucruri : sa il dezamageasca pe cel de langa ea atragand impresia de „barfitoare” sau si mai rau ca avea obiceiul sa palavrageasca despre orice lucru marunt si insignifiant care de obicei plictisea pe oricine, nu doar pe clasa masculina ; a doua posbilitate ar fi sa il sperie de-a dreptul cu ideile ciudate despre „cealalta lume”, sa explice incredibilele teorii despre fiinte care existau „camuflate in oameni” si care deseori infaptuiau crime,furturi sau orice alta incalcare clara a legii si care scapau, surprinzator, teferi si neidentificati ; iar a treia posibilitate, ei bine, era ceva mai normala dar ilogica din punct de vedere al calitatile mediocre de confersatie ale Layei - sa spuna ceva surprinzator de inofensiv, poate chiar dragut.
-Esti prea tanar, cred, si prea frumos,asta e sigur, sa fii doar... aaa, asistent? Hmm, la feminin e asistenta, masculinul ar trebui sa fie asistent, desi nu are nicio legatura cu ceea ce faci, pentru ca...
Da. Acum s-a dezvaluit si cea mai probabila posibilitate dintre toate. Castigatoare este... Prima !
Sau nu. O privire amuzata ii aparu pe fata „inculpatului”.
-Nu sunt asistent, a raspuns relaxat si cu o usoara urma de sarcasm in glas.
-Stiam eu !
Din nou gura se deschise inainte ca ea sa se gandeasca, dar aceeasi voce calma i-a intrerupt fericirea de moment.
-Sunt doctor generalist. Si am specializare in osteologie si ma ocup recent si de cardiologie. Am 25 de ani. Am absolvit toate cursurile cu trei ani mai devreme si sunt mandru de asta. Asta iti inlatura nelamuririle si nesiguranta?
Laya il privea hipnotizata, incercand sa retina fiecare cuvant pe care il spunea. Cand realiza ca a terminat discursul incredibil de modest l-a intrebat, data aceasta cu mult mai multa siguranta in glas.
-Cum spuneai ca te numesti?
Medicul o privi amuzat si ii raspunse :
-Tu chiar vrei sa ma faci sa cred ca vrei sa devii doctor? Mai bine ti-ai schimba filiera in investigatii. Ai deveni un detectiv al naibii de bun.
Laya ii zambi, observand cat de frumos se juca lumina pe fata acestuia, cum ii deschidea culoarea ochilor intr-un verde cald, fluid, cum ii schimba brusc expresia asa-zis „misterioasa” in una calma, blanda, frumoasa.
-Multumesc pentru compliment. Dar, un detectiv al naibii de bun ca mine ar fi mult mai dur decat as putea fi eu vreodata si ti-ar spune suparat „Baietas, nu am timp de glume. Spune odata cum te cheama ca sa imi beau cafeaua linistit.”
Amandoi au ras la gluma Layei, iar atmosfera din camera devenea mai detensionata, de parca cei doi s-au cunoscut candva, doar ca le-a luat ceva mai mult timp pana cand sa se recunoasca.
-Nate, raspunse acesta cu un accent rus. Nathaniel Dubrovski.
Laya ii zambi si ii intinse mana incercand sa fie serioasa.
-Laya Sparks, domnule doctor. Icantata. Atat timp cat tii seringa aia departe de mine...
Nate ii stranse mana si ii raspunse servil :
-Asta e datoria noastra, domnisoara. Sa speriem pe oricine cu injectiile si sa ajutam „domnitele” neajutorate.
Laya nu se abtinu sa nu strambe din nas la auzul cuvantului „domnite”. Insa reamrca din prima accentul care il insotea pe Nate de fiecare data cand vorbea asa ca nu se abtinu sa nu schimbe subiectul.
-Dragut accent. Te-ai nascut in Rusia, cumva?
-Vezi? Iar o faci pe detectiva. Cred ca o sa iti schimb dosarul la medicina legala.
-Vezi? il imita Laya. Iar schimbi subiectul. Accentul unei persoane nu e o... „chestie prea personala”.
Nate rase ceva mai mult la aceasta replica. Isi ridica rucsacul de langa fotoliu si incepu sa scotoceasca prin el.
-Nu, nu m-am rascut in Rusia desi as fi vrut.
Laya privi la multitudinea de lucruri care incapeau in rucsacul acela – garou, pansament, creme de diferite marimi si forme, seringi (ihhh!, se stramba cand le vazu), manusi, stetoscop,carnetele, legitimatia de la spital pe care era imortalizat un Nate foarte palid si mult prea serios, si multe alte lucruri care nici macar nu stia la ce ii foloseau sau , macar, cum se numeau.
-M-am nascut in Anglia, dar mama mea e de origine rusa. Ea m-a invatat sa vorbesc fluent limba rusa, iar mie mi-a placut atat de mult incat am capatat acest accent. Iar acum, daca tot ai destule date pentru un raport, ma lasi sa iti schimb bandajele?
Laya ii zambi, iar daca ai fi putin mai atent ai zice ca dorea sa flirteze cu Nate.
-Deja vrei sa ma parasesti, nu? Nobila cauza de a salva „domnite la ananghie” se pare ca nu se va stinge niciodata.
Nate scoase intr-un sfarsit o sticluta pe care scria ceva foarte ciudat si lung, care se termina cu „cilina”, iar asta nu suna niciodata bine deoarece ori erau antibiotice, ori dureau prea tare, lua si seringa subtirica de pe masuta de langa el in care introduse tacticos tot continutul sticlutei-problema, dupa care o aseza la loc pe masuta langa sticluta goala.
Ii lua cu grija mana dreapta si ii desfacu bandajele, lasandu-i ranile rosiatice la vedere. Lua vasul cu apa curata si o bucatica de pansament curat si sterse cu grija ranile,provocandu-i Layei cateva grimase din cauza durerii, a dat putina crema antisptica deasupra si i-a infasurat mana in niste bandaje noi-noute mult mai bine stranse si mai putin dureroase.
Vazandu-l ca strange crema si restul ustensilelor ii multumi bucuroasa :
-Multumesc mult de ajutor. Ce ma bucur ca nu a trebuit sa mai folosesti si „chestia” aia nenorocita de pe masuta. Apropo sa nu cumva sa o uiti pe aici...
Nate privi spre masuta de langa el, lua seringa si spuse :
-Inca nu terminasem. Asta oricum va sfarsi in bratul tau, dar, crede-ma, nu te va durea de loc.
Laya ii arunca cateva priviri suspicioase dupa care privi nelinistita la acul subtire, argintiu al seringii.
-Doctorii se pricep sa minta mai bine? Din proprie experienta tot ce se termina cu „cilina” doare. Deci aceea doare. Rationament simplu, logic si prea real pentru mine acum.
Nate se rasuci rapid, ii facu injectia intr-o secunda si apoi zambi triumfator :
-Doctorii nu mint. Iar asta nu doare.
Laya inca privea terifiata la seringa goala si spuse :
-Am nevoie de niste bere. Neaparat.
Insa Nate a reusit sa ii taie tot elanul cu doar cateva cuvinte :
-Nu ai voie sa bei. Regulile doctorului. Acela era n antibiotic, iar antibioticele au si ele o regula : „Fara alcool.”
„Aveam dreptate! Ha-ha...” gandi Laya. „Stai! Fara bere? Cum? Dar... dar...”
-Nu! Nu te cred... Berea e... aliment! Nu face niciun rau... De fapt, ma duc sa cumpar o sticla sa iti dovedesc.
Nate se rezema relaxat de tocul usii si o privea amuzat.
-Nu ai voie nici sa pleci din casa. Din nou, ordinele doctorului.
-Si care e acel doctor nenorocit caruia o sa ii fac viata un chin pentru aceste reguli?
Nate se apropie de ea si ii raspunse incet : - Eu!
„Nu e bine deloc. E prea aproape! Pot sa... pot sa... il lovesc! Da. Un croseu l-ar readuc pe pamant”, gandi Laya, destul de nehotarata.
-Ahm, scuze? sopti cu o voce nesigura. Macar imi spui de ce nu pot parasi inchisoarea asta?
Nate incepu sa rada. Isi lua rucsacul de langa fotoliu si se imbraca cu paltonul negru.
-Nu vei pleca din casa saptamana aceasta. Risti sa te infectezi. Daca ai nevoie de ceva suna la numarul de langa telefon. O zi buna.
De data aceasta Laya nu era nesigura, sau pierduta in ganduri, sau in orice alta stare. Era doar uluita de ceea ce tocmai a zis Nate.
Un doctor atat de frumusel, tanar, cu o cauza nobila pierduta pe veci, care acum era gardianul celulei sale de inchisoare.
-Daca asta nu e arest la domiciliu, atunci se poate spune ca e cea mai placuta sechestrare vazuta vreodata, sopti Laya in timp ce privea pe scara goala, pe care place mai devreme Nathaniel Dubrovski, viitoara sa cucerire.

14 Re: Love Bites. [dropped] la data de Mar Mai 04, 2010 5:04 pm

Loren.

Para-Master
Para-Master
wow.e minunaaaaaaaat:x.Ador nextul asta:x.Minunat:x.
(cum spunea Aro: "Nu-i asa ca-i minunat?")
Vreau urmatorul!!......:x.

15 Re: Love Bites. [dropped] la data de Vin Mai 07, 2010 5:10 pm

love.bites

Para-Admin
Para-Admin
Capitolul 3. Cum a batut pisica jderul.

Un ciocanit ferm si sacaitor o trezi.
„La naiba,” scanci Laya dezamagita, „visam asa de frumos...”.
Prin frumos cred ca se intelege subtila legatura dintre ea si prea-tanarul doctor Nate.
„Oare il voi mai vedea? Sau a fost totul un vis datorat anestezicelor?”
O alta rafala de bubuituri in usa ii alunga orice gand „frumos”.
-Da, da... Vin acum ! reusi sa mormaie suparata printre dinti, in timp ce incerca sa isi dea seama cum de a ajuns in pat cu o seara in urma si cauza ametelii care nu ii dadea pace.
Ura sa fie intrerupta cand medita. In plus, meditand la ceva de actualitate – ca de exemplu, Nate , o facea sa uite de durerea acuta cauzata de taieturile de la mana, uita cu totul de zgomotul infernal care strabatea fereastra sparta si acoperita neglijent cu carton, uita de ceea ce avea de facut, uita de ea insasi, uita de tot ! Cand medita reusea sa se transpuna la nivel metafizic, sa existe doar sub forma de gand, reusea sa constientizeze, pe aceasta cale, tot ceea ce a facut intr-o anumita perioada de timp, analiza oameni, vorbe, fapte, insusiri, tot ceea ce merita cu adevarat.
Iar acum, singurul cobai pe care dorea sa isi faca experimentele era cine oare altcineva in afara de Nate?
Il vedea in fata sa, ghemuit ca o pisica pe marginea balconului, stand intr-un echilibru perfect fara sa dea semne ca ar trebui sa depuna efort pentru asta, poruncindu-i sa mearga la el.
„Dar nu esti Nate”, murmura Laya aproape fara zgomot.
Adica, era Nate - intr-un fel. Avea aceeasi infatisare – aceiasi ochi verzi scanteind, aceeasi gura transfigurata intr-un zambet subtil, strengaresc, parul moale, lucios, strans intr-o codita eleganta la spate, acelasi corp acoperit de paltonul lung si negru, insa nu era el!
Nu putea fi deoarece vocea sa era mult mai dura, taioasa,puternica, chiar si acum cand soptea acelasi cuvant – „Vino!”, ochii sai nu exprimau blandete, siguranta, calm ci scanteiau din cauza seriozitatii si ferocitatii, corpul sau era incordat, gata sa sara pe oricine i-ar fi distras atentia in acel moment.
Laya privea cu disperare inspre geamul balconului nevenindu-i sa creada ceea ce i se arata acum in minte.
Ultima rafala de bubuieli dadeau impresia ca usa nu le va mai suporta, iar din clipa in clipa „persoana de dincolo” va aparea furioasa in prag.
Laya intrerupse sesiunea de meditatie alerga spre usa speriata si cu lacrimi calde prelingandu-i-se pe obraz. Privi cu grija pe vizor, observand un om inalt si slab, brunet, cu acnee in desfasurare, ochi mici si negri asemanatori unui jder care purta o geaca veche din piele si blugi deschisi la culoare si care reusea sa lase oricarui om care il privea o impresie nu prea buna – posibil caracter slab si o lipsa clara a bunelor maniere deoarece in acel moment molfaia o guma, scuipand din cand in cand in jurul usii.
„Ih, ce scarbos...” gandi Laya dezgustata de „obiceiurile” acelui om.
Deschise usa incet, astfel incat i se vedea doar un ochi, insa ea il putea vedea integral pe cel de afara.
- Cine esti si ce vrei?
„Cliseu?!De ce trebuie sa imi manifest frica asa, si nu luandu-l la intrebari pe acel... om?!Ar trebui sa fac ceva, ar trebui sa...”
O voce ragusita asemanatoare unui fumator inrait insotita de un miros de alcool dezgustator si ieftin ii intrerupse sirul gandurilor.Insa ce urma era mult mai penibil si mai umilitor. Pentru el, desigur, deoarece a masurat-o extaziat din cap pana in picioare pe „gagica” din fata si a fluierat scurt.
-Hei, baby! Sunt tipu’ cu geamu’ . Am venit sa iti fac treaba...

16 Re: Love Bites. [dropped] la data de Vin Mai 07, 2010 5:24 pm

Loren.

Para-Master
Para-Master
ce tare:)).
Sunt prima din nou;.
Sunt curioasa ce o sa-i faca Laya tipului aluia:))).Astept nextul dear:X.

17 Re: Love Bites. [dropped] la data de Lun Mai 10, 2010 12:54 am

Issabell

Para-Star
Para-Star
iti citesc fic-ul si aici:))
ultima replica ma da gata de fiecare data ]
next!

18 Re: Love Bites. [dropped] la data de Lun Mai 10, 2010 8:11 pm

love.bites

Para-Admin
Para-Admin
Laya il privi cu o spranceana ridicata, expresia fiind completata de dezgust si stupefiere.
-Pun pariu ca ai vrea... murmura aceasta pentru ea insasi, insa destul de tare pentru... „el” sa o auda.
-Ma scuzi, baby?Repeta sa auda si „eo” !
Ii facu din ochi si incerca sa se apropie sarmant de Laya.
O boare de aftershave ieftin si transpiratie se impleti cu mirosul de rom, parcurse scurta dinstanta pana la Laya si o facu sa se dea din usa, instictiv, si sa loveasca cuierul de langa ea, mirosul acela imbietor provocandu-i o stare de greata, iar lovitura – ameteala. Palariuta sa preferata neagra din catifea cu fundita rosie din satin ii cazu elegant peste parul ciufulit.
Satula de aerul infect pe care il inspira, agita mana stanga spre dormitor, rastindu-se cu o malitiozitate de care nici ea nu se credea in stare sa o foloseasca.
-Treaba ta e in dormitor. Inlocuieste doar geamul. SI vezi poate reusesti sa te misti mai repede decat un melc pentru ca nu vreau sa imi irosesc timpul si nervii incarcand sa scap de replicile tale banale de agatat.
Se intoarse pe calcaie ofuscata, privind cu speranta spre usa de la baie care parea singurul loc in care ar putea sa isi gaseasca scaparea. Facu cativa pasi spre baie insa se intoarse brusc, provocand cateva scartaieli din cauza papucilor cu iepurasi pe care ii avea in picioare si spuse amarui, printre dinti :
- Si nu-mi mai spune „baby” !
Cateva secunde mai tarziu se auzi usa de la baie trantindu-se zgomotos, de ziceai ca iese din balamale , apoi troncanitul cheii in broasca.
Timp de jumatate de ora Laya parcurse acelasi ritual relaxant de dimineata : facu un dus caldut, se dadu cu o lotiune de corp hidratanta cu un miros subtil de levantica, folosi parfumul sau preferat cu scortisoara si flori de portocal care ii aducea mereu un zambet pe buze si, in cele din urma, isi dadu parul cu spuma, fortandu-l sa stea ceva mai potolit decat de obicei.
Se infasura in halatul fin de matase , isi lua papuceii pufosi cu iepurasi in picioare, iesi apoi din baie, tinta sa fiind dormitorul, insa nu intra inainte sa inhate telefonul mobil de pe o masuta din sticla din hol si sa formeze secventa „1” – „apelare” , secventa care avea legatura cu Nate, desigur.
Se opri stupefiata in pragul usii cu telefonul la ureche, simtind cum furia se reintregeste asemenea unui batalion care pleaca la razboi cu gandul de a face orice, numai sa invinga.
Primata, „ala” – dupa cum i se adresa Laya in gandurile sale, statea tolanit in patul din lemn de cires acoperit cu asternuturi curate, albe, incaltat, foind de zor canalele la televizor, band bere din sticla din cealalta mana libera, din cand in cand reusind sa verse pe tricoul stramt pe care scria cu litere mari aurii „dolcecabana”.

19 Re: Love Bites. [dropped] la data de Mar Mai 11, 2010 3:00 am

Issabell

Para-Star
Para-Star
-Ma scuzi, baby?Repeta sa auda si „eo” !
prea tare asta
spor la scris!
next:*

20 Re: Love Bites. [dropped] la data de Mier Mai 12, 2010 2:53 pm

Loren.

Para-Master
Para-Master
Mama ce-mi place nextul asta:))).
Si tipul ala e insuportabil.EU ii dadeam si o palma:">
Astept nextul:>