Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Life Rekindled

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 Life Rekindled la data de Mier Apr 21, 2010 3:37 am

ColdBoy

Para-Loser
Para-Loser
Prefata: “ Oamenii m-ar cataloga drept un monstru. Ar spune: - iti ia o secunda sa recunosti unul! Dar si oamenii sunt niste bestii la randul lor, prin actiunile lor, prin neincrederea si ostilitatea lor. Amuzant, nu? “

Partea I: Inceputul

- Chase, e timpul! O sa fie bine, doar fii tu insuti.
- Cum sa fie ok? Nu cunosc pe nimeni, nu ma cunoaste nimeni. Insa e mai bine asa, e mai bine sa tin o anumita distanta fata de oameni.

Prima zi de liceu a lui Chase in Lakeville insemna un nou chin, inceputul unui nou sfarsit. Avea sa intalneasca noi fete, diferite mentalitati si probleme de viata care, in comparatie cu ale lui, ar fi doar scene de comedie antica. Era doar el si mult iubita lui mama, Anna Hynes, noul judecator al micutului oras.

Masina opri in fata scolii cu exact zece minute inaintea inceperii cursurilor, moment in care o ploaie sacaitoare prevestea o prima zi deloc luminoasa pentru Chase.

- Ai grija de tine si incerca sa te integrezi, spuse Anna.
- Da, ca si acum patru ani, si tot asa in decursul vietii mele mizerabil de lungi si reci, veni replica lui Chase. Succes la birou, mama!

Oare la ce se gandeste cand imi vorbeste ca unui tanc de 16 ani, se indigna Chase calcand plictisit de o noua aventura cu acelasi final. Nici nu apuca sa intre bine in clasa si deja ochii erau atintiti spre el: ce e cu noul venit, chiar nu stie sa salute macar? Erau intrebarile pe care Chase la invatase deja.
- Hei, eu sunt Diana, indrazni tupeista clasei!
- Chase, veni si raspunul rece al prospaturii. Acum sa vezi distractie, isi spuse el, trebuie sa ii tai elanul si asteia, altfel o sa se termine destul de rau.

Cum ar putea sa ii spuna, cum ar putea sa spuna cuiva cine este, ce este si cum poate intelege cineva lucrurile pe care el le ascunde.

Orele au trecut de parca erau secunde, iar in drum spre statie, venea ambuscada finala a Dianei.

- Stii, majoritatea baietilor macar au un zambet pe fata cand ma resping, tu nimic, doar o raceala stranie.
- Hmm, imi pare rau, poate pentru ca nu ai reusit sa aprinzi scanteia in mine. Poate ca eu nu sunt interesat de tine, poate nu esti genul meu.
Insa cum ar putea cineva aprinde vreo scanteie in sufletul sau rece, se intreba el.

- Chiar nu are rost, vad ca esti mult prea increzut si rece pentru mine, asa ca ar fi bine sa uiti ce am zis si sa continuam doar ca si colegi, replica Diana.
- Mie imi convine, incheie Chase brusc discutia si urca in autobuz.

Se aseza pe ultimul loc incercand sa evite orice conversatie, insa parca totul mergea doar sa ii faca lui ciuda. Simti langa el, desi nu isi ridica privirea, chiar ii patrunse in interior o prezenta pe cat de deranjanta pe atat de placuta. Simtea cum mainile reci deodata parca erau doua torte, acel autocontrol atat de bine exersat era acum parca ascuns in cele mai adanci starfunduri ale psihicului sau.
- Buna, suna o voce atat de calda incat ii provoca o tresarire adolescentina cu care nu era obisnuit in cei 99 de ani de cand bantuie din oras in oras.
- Buna!
- Eu sunt Sasha, esti nou, nu?
- Chase, schita un raspuns tremurat si speriat in acelasi timp de ceea ce provoca prezenta fetei cu parul negru- maroniu si ochii verzi plini ce fericire.

El, acest baiat rece, creatura nevazuta de nimeni, acest adolescent brunet , cu privirea lui pe cat de inocenta pe atat de rece era redus la tacere prin simpla prezenta a unei necunoscute.

- Sunt nou, asa e. Tu esti localnica?

Ce intrebare tampita, de ce nu pot sa conversez cum trebuie, de ce nu inchid discutia asta si ma arunc unde nu trebuie?
- Da, sunt o fata a lacului, sunt fermecata de el si atrasa inspre el fara nici o sansa de a pleca de aici vreodata. Insa nici nu imi doresc.
- Da, am vazut si eu lacul, e superb. Mai ales modul in care reflecta soarele ce se ridica in diminetile senine.

Cand sa spuna si ea ceva si sa incerce sa ii deschida apetitul de discutie, autobuzul opri si Chase se ridica grabit.
- La revedere, Sasha! Eu pana aici am bilet.
- La revedere, ne vedem la scoala!

Intrarea nervoasa pe usa si trantitul jachetei ii dadea Annei semnele evidente ale unui inceput esuat. Stia ca ii va fi greu, insa avea mereu incredere in Chase.

- Ce s-a intamplat? intreba mama ingrijorata.
- Nimic, nu ma baga in seama. Doar stresul primei zile de scoala.
- Aiurea, tu nu mai ai stresul primei zile de scoala de zeci de ani, spune ce e. Stiu ca e altceva, ai avut probleme cu baietii sau cu profesorii?
- Nu mama, nu am nimic, e doar o zi mai proasta, incheie discutia si urca grabit in camera sa .

Ce se intampla cu mine, ce a fost in autobuzul ala, ce s-a intamplat cu mine? Ganduri urate si momente viitoare posibile ii inundau imaginatia pana cand adormi rapus de oboseala provocata de franturi triste ale trecutului sau negru.

Personajele: [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Life Rekindled la data de Mier Apr 21, 2010 8:07 pm

Amelie

Para-Master
Para-Master
Wow.imi place mult inceputul acesta de fic.Ai descris foarte bine trairile lui Chase.Sunt curioasa ce va iesi intre el si Sasha.oricat de rece s-ar purta,se vede ca s-a intamplat ceva cu el in autobuz...
Scrii foarte fain,astept za next

Vezi profilul utilizatorului http://www.facebook.com/?ref=logo#!/profile.php?id=1000008088028

3 Re: Life Rekindled la data de Joi Apr 22, 2010 5:47 pm

love.bites

Para-Admin
Para-Admin
asa. barem aici o sa tin si eu pasul

ai nextul asta e destul de interesant...
ti-am mai zis. Stii sa descrii. asta e de bine.

4 Re: Life Rekindled la data de Sam Apr 24, 2010 7:46 pm

Issabell

Para-Star
Para-Star
imi place inceputul.ai descris foarte bine trairile lui Chase.
astept next!

5 Re: Life Rekindled la data de Dum Apr 25, 2010 5:46 am

ColdBoy

Para-Loser
Para-Loser
Partea a II-a: Cand lasi garda jos...

- Chase Hynes?
- Aici, in ultima banca ! Ore plictisitoare si profesori limitati, offf, ce urasc scoala asta.
Clopotelul suna dopand astfel in Chase o stare de libertate si fericire.
Si iata ca incepe show-ul!
- Hei, tu esti baiatul cel nou, nu? Eu sunt Mark Carter. Ei sunt Ted si Brad, ne gandeam poate vrei sa vii dupa cursuri la lac, mergem mai multi si e bine sa te integrezi cat mai repede.
- Chase, probabil stiti deja. Ar fi utila o mica escapada, mersi mult. Sper doar sa nu faca pe smecherii ca iar o sa am probleme cu propriul eu , gandi Chase in timp ce schita un zambet fals.
Apa oglindea perfect un soare mai arzator ca niciodata parca. Ochii sai verzi erau acum de un galben inchis ce iti dadea impresia unui lucru supranatural in legatura cu acest baiat atat de tacut.
Cu cat distractia avansa cu atat se simtea mai inconfortabil, iar prezenta Dianei care avea privirea atintita asupra lui de un sfert de ora deja il facea sa innebuneasca. Ce e in neregula cu oamenii astia, chiar nu inteleg ca nu inseamna nu!
Exact in momentul in care dadu sa se retraga, simti din nou acel fior placut, iar vocea calda a Sashei completa un moment ce incepea sa devina o obisnuinta, una periculoasa insa.
- Chase, chiar nu ma asteptam sa te vad pe aici. Iti place micul nostru Rai?
- Buna Sasha, nici eu nu credeam ca o sa fiu aici asa de repede, insa Mark si ceilalti baieti au zis ca e mai bine sa ies si eu.
- Aha, Mark! Nu e chiar genul de om care sa faca asta, doar daca nu are ceva de castigat.
- Hmm, nu stiu. Doar era dragut cu mine, ca si Diana, doar ca prea draguta ea.
- Asta era!!! Diana vrea sa loveasca la tipul cel nou iar prietenul local si vechi intervine.
- Vrei sa spui ca...off ce oameni monotoni si complexati!

In interiorul sau., Chase stia ca nu va putea fi nicodata ca acesti oameni, nicodata nu va putea sa ii inteleaga, desi a fost ca ei, demult...odata. Insa ce se intampla cu Sasha, de ce ma comport asa in preajma ei, ce are de nu pot sa o resping cum fac cu ceilalti. Dar cum sa ma apropii de ea, cum sa risc un secret de atatia ani uitat in mintea mea care e in remisie, o minte bolnava ce are nevoie doar de liniste.
Cand totul parea ca se sfarseste, Sasha ii spuse cuvintele pe care le ura cel mai mult.
- Stii, nu prea te cunosc desi as vrea. Stiu ca te numesti Chase, doar atat. Mai stiu ca esti nou si in rest e negru. Uite, incep eu. Sasha Torch, sunt nascuta aici, singura la parinti, de fapt la parinte ca mama a murit acum 5 ani.
- Oh, imi pare rau! Stiu cum e sa pierzi un parinte.
- Multumesc. In rest, imi place muzica, sunt obsedata de curat si liniste iar lacul e prietenul meu cel mai bun.
- Ma bucur sa te cunosc...in detaliu, zambi Chase ! Si eu sunt tot singur la parinti, mama e noua judecatoare in oras, Hynes e numele de familie si imi place sa alerg, asta ma face sa ma simt liber. In rest citesc mult, ma tine ocupat si alunga plictiseala.
Era pentru prima data cand isi deschidea sufletul in fata unui muritor, insa ea nu era un simplu muritor , era mult mai mult, simtea asta, credea asta. Insa in clipa urmatoare simtea cum devine instabil, cum toate simturile o iau razna si intelese ca trebuie sa plece, sa dispara de langa ea pana nu se intampla ceva rau.
- Trebuie sa plec, imi pare rau!
- De ce, am zis ceva ? Scuze daca am fost indiscreta.
- Nu, nu ai facut nimic, doar ma simt rau. Ciao, Sasha!
- La revedere!
Ce dracu e cu mine, de ce nu pot sa respir cum trebuie langa ea. Off, e momentul sa ii spun mamei. Am nevoie de sfatul ei.
- Mama, trebuie sa vorbim. Acum!
- Ce este?
- Am intalnit o fata, insa e ceva ciudat la ea, imi provoaca senzatii noi, mainile imi iau foc iar respiratia se produce greoi. Am un sentiment ciudat, e ceva diferit in legatura cu ea, atatia ani m-am simtit atat de sigur si linistit si deodata totul pare atat de...omenesc!
- Ohh! spuse Anna.
- Ce e?
- E o legenda dragul meu, nu stiu daca e adevarata. In cazul barbatilor ca tine, in cazul tau exista zvonuri cum ca ar exista anumite femei, fete care iti pot reda libertatea, umanitatea si viata unica si scurta la care viseaza orice vampir.
- Ce? Tu vrei sa spui ca ea...ca eu pot fi din nou om? Si ea e solutia? Cum se poate asa ceva, cum de nu am auzit pana acum si nimeni nu mi-a spus?

- Da, daca e adevarat ce se spune si daca ea chiar e cea potrivita pentru tine!
- Care erau sansele! Care erau sansele sa o gasesc in oraselul asta uitat de lume chiar pe cea menita sa imi schimbe destinul. Dar daca nu vreau mama, daca nu vreau sa o implic?
- E sansa ta, dragule! Intelege ca trebuie sa profiti acum. Nu vrei viata asta, mi-ai zis- o de atatea ori, cu grija insa poti redeveni om, poti in sfarsit sa simti aerul proaspat al libertatii, al unei vieti ce are sens. Trebuie insa sa ai rabdare, sa nu o sperii si mai ales sa fii sigur ca ea e. Trebuie sa simti lucrul asta.
Chase adormi vanat de gandul ca este speranta, ca poate sa termine odata cu viata asta si cu parcursul veacurilor de unul singur. Somnul il gasea cu imaginea Sashei intiparita in locul unde erau ascunse cele mai mari secrete si sperante ale lui.

6 Re: Life Rekindled la data de Dum Apr 25, 2010 4:40 pm

Amelie

Para-Master
Para-Master
Wow,deci Chase era vampir.Imi place abordarea asta asupra subiectului "vampir":recuperarea vietii de muritor prin dragostea unei fete.Scrii foarte frumos,scrii cu sentiment,ca sa ma exprim asa
Next !

Vezi profilul utilizatorului http://www.facebook.com/?ref=logo#!/profile.php?id=1000008088028

7 Re: Life Rekindled la data de Dum Apr 25, 2010 5:26 pm

yad neerg

Para-Fan
Para-Fan
wow...so Chase e vampir...La orice ma asteptam, numai la asta nu:))
Sti sa ti cititorul in suspans...
Si descri sentimentele destul de bine
Atept next!

Vezi profilul utilizatorului http://yadneerg-soulless.blogspot.com/

8 Re: Life Rekindled la data de Mar Apr 27, 2010 7:58 pm

Loren.

Para-Master
Para-Master
Maria...cred ca era evident ca era vampir:))).Cel putin asa mi s-a parut mie. Dar imi place. E diferit de tot ceea ce am citit pana acum despre vampiri. Vreau sa spun, ca el sa poata fi uman din nou....Imi place:D.

9 Re: Life Rekindled la data de Dum Mai 09, 2010 9:08 pm

ColdBoy

Para-Loser
Para-Loser
Partea a III-a: O zi ciudata

Ziua invada camera intunecata a lui Chase facandu-l pe acesta sa suspine greu, inecat in ganduri si ipoteze infricosatoare. Inima ii batea cu un ritm accelerat, speranta pe care Anna i-a aruncat-o in fata il facea mai interesat de viata, de scoala si de intalnirea cu Sasha cum nu credea ca va fi vreodata.

- Ce fac eu acum, mama? Spune-mi si mie ce sa fac, lamureste-ma odata ca o sa imi explodeze capul de la atatea ganduri. Aseara ai spus lucruri ciudate, mi-ai aruncat in fata secrete pe care ar fi trebuit sa mi le spui acum multi ani, acum foarte multi ani.
- Stiu, insa nu am facut-o din simplul motiv ca vreau sa te stiu in siguranta, nu expunandu-te si alergand dupa himere ani la rand. Dar ceea ce mi-ai spus mi-a dat peste cap toate sentimentele mele materne, alea care mai sunt, incerca Anna sa il linisteasca.
O liniste de moarte se lasa in bucatarie, un moment pe care el il ura cu toata fiinta sa. Stia ca asemenea momente ii provoaca setea, stia ca daca se va enerva va fi nevoit sa fuga cat mai departe sa isi stapaneasca acea nevoie animalica de sange. Deodata simti cum inima o ia razna si se repezi spre usa lasand-o pe Anna cu ochii in lacrimi.
- Ce i-am facut? Cum poate o mama sa fie atat de cruda incat sa isi condamne copilul la blestemul asta? Dar nu as putea sa traiesc singura, nu as fi putut sa rezist fara el, as fi facut lucruri ingrozitoare fara el.

Ochii furiosi si infometati cautau victima care sa il satisfaca, care sa ii domoleasca starea in care se afla. Stia ca nu poate sa raneasca nici un om, nu acum cand doar ce si-a facut aparitia, asa ca se adanci in padurea de langa lac in cautarea unui animal destul de darnic in sange.

Dupa o intarziere de o ora, Chase ajunse in sfarsit si la scoala, fiind mult mai linistit dar la fel de inchis si rece.

- Unde ai fost pana acum? Ai lipsit la ora lui Coleman, nu poti sa lipsesti chiar de la prima lui ora.
- Diana, am inteles, gata. Nu am putut ajunge la timp, asa ca o sa recuperez cum pot si daca pot, se rasti Chase!
- Hei, nu te repezi asa la mine, eu doar eram ingrijorata. Chase, ala e sange pe camasa ta, esti bine?
Deodata fata i se schimba, ca si cand cineva i-ar fi spus direct in fata ca stie ce e. Gasi insa puterea sa se calmeze si sa clarifice situatia.
- Da, e sange. De asta am intarziat, mi-a fost rau si mi-a sangerat un pic nasul. Nu e nimic grav, stai linistita.
- Ar tebui sa fii in pat, nu la scoala, indiferent de gravitate. Nu fi iresponsabil.
- Multumesc pentru grija, dar chiar sunt bine acum. Daca tot imi porti asa de grija, nu ai putea sa imi dai si mie cursul ca sa nu raman in urma cu materia?
- Cu placere, stii bine ca macar prieteni putem fi.
- Asa e, sper sa ne intlegem din ce in ce mai bine, spuse Chase cu un zambet inocent pe fata.

O lasa pe Diana multumita si se indrepta spre masina in care se afla Anna, asteptandu-l.
Dar cum lucrurile nu puteau ramane normale, Sasha il surprindea cuprinzandu-i mana care cu o secunda inainte era rece ca gheata iar in momentul urmator ardea ca o torta.
- Hey, seriosule! Mai uita-te si tu in jur, poate vezi si fete cunoscute, zambi Sasha.
- Dar nu te-am...haha, ce glumeata esti! Chiar nu te-am vazut, altfel nu treceam fara sa te salut. Cu siguranta esti prima persoana pe care as fi dorit sa o vad azi, insa acum trebuie sa plec, mama ma asteapta. Dar poate ne vedem diseara langa lac?, incerca Chase o prima intalnire cu fata aceasta care incepea sa ii intre in sufletul sau atat de gol.
- Daa, cu siguranta, raspunse exaltata Sasha. Ne intalnim la opt?
- Ok, o sa fiu acolo. Ciao, ne vedem mai tarziu!
- La revedere! Ce bine ca si el vrea sa ne cunoastem mai bine, poate chiar o sa fie cum a spus Chloe, poate chiar o sa imi gasesc alesul, gandea Sasha cu o privire plina de sperante.

10 Re: Life Rekindled la data de Dum Mai 09, 2010 10:58 pm

Issabell

Para-Star
Para-Star
prima intalnire :>:>
astept sa vad cum o sa se desfasoare prima intalnire.
next!

11 Re: Life Rekindled la data de Dum Mai 09, 2010 11:04 pm

yad neerg

Para-Fan
Para-Fan
uuuuu...Prima intalnire
Sa vedem cum decurge:>
Astept NEXT!!!><

12 Re: Life Rekindled la data de Sam Mai 15, 2010 7:33 pm

ColdBoy

Para-Loser
Para-Loser
Partea a IV-a: Un oaspete neasteptat

Fericirea de pe fata lui era evidenta. Stia ca urmeaza momente pe cat de frumoase, pe atat de periculoase. Era constient de asta, dar maturitatea si educatia impusa de mama lui il faceau mereu sa aiba retineri.
- Ai dreptate, ceva se intampla cu tine in preajma acestei fete, ceva ce nu am mai vazut pana acum. In momentul in care te-a atins am vazut pe chipul tau ceva ciudat, in ochii tai o scantaiere ce numai un om o poate avea.
- Stiu mama, ti-am spus, se intampla ceva ciudat, are o influenta aparte asupra mea.
- Asa e, dar trebuie sa ai grija cu ea, trebuie sa o protejezi mai intai de tine, de momentele in care ti-ai putea pierde controlul. Tot ce vreau e sa te stiu fericit, sa reusesti sa scapi de blestemul asta. Iar ea poate fi cheia tuturor viselor tale, insa trebuie sa ai rabdare si mai ales trebuie sa ii spui cine esti si ce esti, dar cu grija si la momentul oportun.
- Stiu ca trebuie sa ii spun adevarul, sa afle cu cine vorbeste si in ce se baga. In seara asta ma intalnesc cu ea langa lac, e prima mea intalnire, mama! Si e prima data cand simt o emotie aparte, cand simt ca altcineva in afara de tine conteaza.
Orele treceau cu viteza luminii si Chase pasea pe malul lacului cuprinzand bratul Sashei si zambindu-i ca si cum se stiau de ani de zile.

- Hei tu !!! Ma astepti de mult? , intreba Chase privind chipul angelic al fetei. Simti cum e strapuns cu cel mai ascutit pumnal cand ii vazu ochii verzi inecati de fericire, o fericire provocata de atingerea lui.
- Chase, esti aici ! Eu am ajuns mai devreme, emotiile m-au dat afara din casa. Sasha simtea ca speranta aceea, scanteia ce ardea de cateva zile incepe sa creasca, avea incredere in instinctele ei si in Chase.
- Da, am ajuns si ca sa iti impartasesc un secret, desi nu vreau sa arat, sunt la fel de emotionat ca si tine. Nu prea sunt un mare devorator de intalniri si s-ar putea sa nu fiu cea mai buna companie.
- Ba chiar esti o companie foarte placuta, ma faci sa zambesc si chiar ma simt bine cu tine alaturi.

Sasha stia ca e o noapte de vis, ea care nu a avut nicodata parte de o intalnire adevarata, in care sa se implice cu toata inima. Simtea ceva, simtea o fericire atat de intensa, simtea o senzatie noua, era ceva in stomacul ei, erau...erau primii fluturasi din viata adolescentei care nu isi deschise inima in fata nimanui pana acum.

- Sasha, trebuie sa iti spun ceva. Ma simt asa bine cu tine, parca te-as cunoaste de-o viata. Si de aceea trebuie sa vorbim despre ceva.
- Ok, si eu am aceleasi senzatii in preajma ta, simt ca pot avea incredere in tine si sper sa fie bine. Nu vreau nici sa ne grabim, dar nici sa stagnam si sa devenim monotoni.
- Numai monotoni nu o sa fim dupa ce o sa iti spun ce am de spus. Insa tot ce vreau e sa iti pastrezi increderea in mine. Noi nu ne-am intalnit intamplator, cel putin eu nu cred asta. Sansele sa dau peste cineva ca tine erau infime, nici nu ai idee. Dar tu, Sasha, tu esti persoana care imi poate schimba viata, esti fata care imi poate reda libertatea.
- Chase, sunt cuvinte frumoase, dar cred ca exagerezi. Sunt o fata din provincie, duc o viata monotona si nu cred ca pot sa fac mai mult decat ceea ce fac acum...te fac fericit.
- Asa e, dar sunt lucruri despre care nu ai stiinta, secrete despre mine si viata mea care o sa iti schimbe radical parerea. Dar ceea ce vreau sa spun e ca tu poti sa ma schimbi, dar asta doar daca vrei. Asta e singura mea cerinta, sa vrei. Iar daca te sperii si nu mai vrei sa ai de-a face cu mine, te inteleg. Deci ce voiam sa iti spun e ca...

Totul se intuneca pentru Chase si simtea cum este deplasat cu o viteza covarsitoare departe de Sasha. Era ambuscat de unul de-al lui. Dar cine putea sa fie, cine stia de el, in afara mamei lui? Se intreba Chase in timp ce incerca sa se elibereze.

13 Re: Life Rekindled la data de Sam Mai 15, 2010 11:50 pm

Issabell

Para-Star
Para-Star
Doamne ce moment si-a gasit si persoana respectiva ca sa intervina.
Astept next!

14 Re: Life Rekindled la data de Dum Mai 16, 2010 12:37 am

yad neerg

Para-Fan
Para-Fan
wow
ma asteptam ca "oaspetele" sa-si faca aparitia altfel..
bravo
sunt curioasa...Chiar ii spunea daca nu aparea "oaspetele"?: -?
astept next

15 Re: Life Rekindled la data de Lun Mai 17, 2010 3:46 am

ColdBoy

Para-Loser
Para-Loser
Partea a V –a: Un trecut atat de prezent

- Chase? Doamne, ce se intampla? Sasha tremura din toate incheieturile, inca nu percepea ce tocmai s-a intamplat.
Acum o secunda il strangea puternic de mana, iar in urmatoarea a simtit cum o tornada ii trece pe la ureche si el nu mai era. Mainile incepeau sa ii transpire, incepea sa se gandeasca la faptul ca poate e intr-un cosmar, ca e inca dupa-amiaza si e in patul ei. Avea impresia ca viseaza inca, dar reveni imediat la realitate cand Diana o impinse usor, incercand sa o trezeasca parca din transa.

- Hei, nu ma auzi cand strig la tine? Ce se intampla? Mi s-a parut ca il vad pe Chase, dar ma insel probabil. Ce sa faca el aici, cu tine!
- Scuze, eram cu gandul in alta parte. Asa e, ti s-a parut. Ce as putea face eu cu Chase, ca doar nu m-ar baga el pe mine in seama. Asa-i?
- Nu, nu la asta m-am referit, calmeaza-te. Indiferent de ce s-a intamplat intre noi, nu ma intereseaza tipul. E prea figurant chiar si pentru mine.
- Ok, parerea ta despre el nu ma intereseaza, habar nu ai cine e in adevaratul sens al cuvantului, mereu vezi si analizezi oamenii la suprafata lor. Iti dau un sfat ca de la o fosta cea mai buna prietena la alta: incearca sa le dai oamenilor credit, invata sa ii intelegi ca altfel vei ramane singura.
- Mda, vad ca te-am suparat. Oricum ai dreptate, nu il cunosc atat de bine si poate ma insel, dar iti spun sa ai grija cu el, e un necunoscut si inca nu stii mare lucru despre el.
- Pa, eu am plecat! Nu mai vreau sa prelungesc discutia asta fara sens.
- La revedere „prieteno”! spuse Diana cu un sarcasm desavarsit.

Ceata de pe ochi i se ridica treptat si Chase isi revenea incercand sa desluseasca chipul atacatorului. Stia ca nu poate fi mama lui, Anna era cea care il convinsese sa ii spuna adevarul lui Sasha asa ca trebuia sa fie un oaspete nepoftit.

- Ce naiba incerci sa faci, Chase? Chiar ai de gand sa iti dezvalui trecutul si mai ales ceea ce esti? Pentru ce, ma rog? Nu iti permit sa te joci cu siguranta ta, a mamei tale si poate si a mea, chiar nu ingadui asta.
- Cassie? Cum m-ai...? Ce faci aici?
Se citea pe chipul sau o surprindere totala, era socat de imaginea ei. Dupa atatia ani, dupa ce a incercat sa uite tot ce s-a intamplat in trecut, Cassie apare ca o fantoma a surorii ei. Chase stia ca, desi ea tine la el si l-a iertat, niciodata nu va uita momentul mortii lui Katie. Inca il bantuiau imaginile neputintei lui, acea imposibilitate de a o salva din mainile tatalui sau.
- Esti surprins? Ar trebui. Sa nu crezi ca nu te-am urmarit de fiecare data cand te mutai si incercai, ba chiar te chinuiai sa iti faci unu-doi prieteni. Dar asta nu o sa accept, niciodata.
- Ce sa accepti? Cum poti sa vii asa si sa faci gestul asta necugetat in fata ei? Si mai ales, unde ai fost pana acum, de ce nu vii la noi si te ascunzi? Stiu ca inca suferi pentru Katie, crede-ma ca si mie mi se rupe sufletul in fiecare dimineata in care ma trezesc cu imaginea ei stand intinsa jos fara suflare.
- Opreste-te! Nu mai rasuci cutitul in rana, te rog. Stiu ca suferi, e normal, ai iubit-o si tu ca si mine, ti-a fost rapita si tie dar nu pot sa nu te privesc fara sa ma gandesc la el, chiar daca niciodata nu o sa fii ca el, un ucigas.
- Imi pare rau, Cassie, imi spun pentru a mia oara si o sa iti tot spun de fiecare data cand o sa te vad. Vina e numai a mea, eu am riscat totul cand am adus-o in casa mea blestemata, eu i-am pecetluit soarta cand nu am avut puterea sa il opresc pe tatal meu in momentul acela.

Viziunile cu tatal sau, cu marele Frank Hynes devenind un monstru fara discernamant, viziunea inimii celei pe care a iubit-o in mana tatalui sau il urmareau in fiecare secunda a vietii sale. Iar Sasha era scaparea din acea lume neagra, ea era calea lui spre libertate. Dar cum ar putea intelege atat Sasha, dar si Cassie ce vrea el si ceea ce se intampla.
- Cassie, ea e cea care ma poate salva. Poate stii ce acea legenda cum ca o muritoare are o influenta inimaginabila asupra unui vampir si ii poate reda mortaliatea, viata normala si scurta dupa care toti tanjim la un moment-dat. Ei, acum e momentul meu si nu vreau sa il ratez. Intelege-ma!
- Dar...e doar o legenda. Cum poti risca totul pentru ceva ce nu stii sigur?
- Dar stiu, mama mi-a confirmat. Si in plus, sa nu uiti ca si noi suntem o
legenda in randul oamenilor, nimeni nu mai crede in noi, doar isi ridica adrenalina cu filme in care doar isi imagineaza cum suntem.
- Da, insa cum poti sa ai incredere in ea, daca fuge si dezvaluie totul? Daca in loc de libertate o sa fii mereu pe fuga?
- Draga mea, sunt pe fuga de vreo 90 de ani asa ca, in cazul unui esec, o sa mai fac un maraton de 90.
- Offf, Chase, ce incapatanat esti! Ok, am incredere in tine, dar o sa fiu aici, prezenta, nu o fantoma ascunsa in umbra ta.
- Ma bucur, am nevoie de tine, stii bine. Acum sa te duc acasa, sa mai vorbesti cu mama, ea sigur iti simte lipsa. Eu trebuie sa o gasesc pe Sasha sa incerc sa ii explic ca maine o sa aiba toate raspunsurile, iar acele raspunsuri o sa i le dau la cina, alaturi de tine si mama.

16 Re: Life Rekindled la data de Lun Mai 17, 2010 8:05 pm

yad neerg

Para-Fan
Para-Fan
Wow.
La cina. Cu familia. Super idee.
Ma intreb daca va accepta.
Astept Next

17 Re: Life Rekindled la data de Mar Mai 18, 2010 3:06 pm

Loren.

Para-Master
Para-Master
Wow.
am revenit si eu, desi cu intarziere:">.
Deci astept nextul.
Nu pot sa cred ca deja ii spune:>:>
vrem nextul:>
spor la scris:*.

18 Re: Life Rekindled la data de Vin Mai 21, 2010 4:43 am

ColdBoy

Para-Loser
Para-Loser
Partea a VI – a: Cand adevarul doare, fugi!!!

Incerca din rasputeri sa adorma. Insa nu putea pur si simplu, sa puna capul pe perna si sa inchida ochii. Era haituita de un sentiment ciudat, stia ca asistase la un moment anormal, nefiresc. Nu stia ce sa creada. Deodata auzi soneria parca incalcand un ritual sacru. Se ridica repede din pat si se uita pe vizor, imaginea lui Chase lasand-o parca fara aer. Deschise usa repezindu-se fara sa il salute macar.
- Ce s-a intamplat mai devreme? Cum e posibil asa ceva, sa fii langa mine si in secunda urmatoare sa iti simt doar parfumul? Si te rog nu ma menaja, spune-mi tot adevarul, am suportat multe in viata mea asa ca sunt obisnuita.
- Calmeaza-te, atat iti cer! Ceea ce ai vazut nu e normal asa ca vreau intai sa tragi aer in piept si sa ai rabdare. O sa ai toate raspunsurile, la timpul lor.
- Nu pot sa ma calmez si nu ma lua cu toate la timpul lor. Ceea ce am vazut nu necesita rabdare, ci sinceritate.
- O sa fiu sincer, dar nu acum. Am vrut doar sa vad daca esti bine. Dar motivul principal pentru care am venit este ca vreau sa vii maine seara la cina la mine acasa. Atunci o sa ai toate raspunsurile, dar te avertizez ca o sa fie socant. Si cand spun socant e chiar socant, pentru tine si pentru lumea pe care o stii.
- Ce soc, despre ce vorbesti, eu vreau doar sa stiu ce s-a intamplat mai devreme. Cina cu cine?
- Cu mine, cu mama si cu o prietena apropiata. Chase incerca sa se abtina sa nu isi piarda controlul si sa ii spuna totul, lucru care ar fi indepartat-o definitiv de el. Trebuia sa o convinga sa accepte invitatia ca doar alaturi de mama lui si de Cassie putea avea o sansa.
- Deci tu vrei sa stau o noapte intreaga cu mintea la tot ce s-a intamplat si mai ales la ce o sa aflu?
- Exact, stiu ca iti cer prea mult, stiu ca nu a fost o seara cum ti-ai imaginat, dar vreau sa ai incredere in mine si o sa ai toate raspunsurile. Vreau doar sa stiu ca pot sa vin sa te iau la cina.
- Ok, am nevoie de raspunsuri si daca acum nu poti sa mi le dai, iti dau sansa maine seara, dar doar atat. Acum te rog sa pleci, a fost o seara mult prea obositoare.

Regrete peste regrete apareau in mintea lui Chase, nu era normal, nu trebuia sa o faca martora la un secret de atatea veacuri. Insa daca era cum a spus mama lui, daca ea era punctul esential al existentei lui, va intelege si va ramane alaturi de el.
Acum trebuia sa asptepte sa treaca timpul, care trecea parca infinit mai greu decat cele peste noua decenii de cand face umbra pamantului fara a avea un sens.
Seara il gasea iar in fata casei ei, in fata celui ma greu moment din viata lui.
- Buna, esti pregatita? Intreba Chase incercand sa ii ia pulsul. Sper ca dupa seara asta sa intelegi totul, desi nu iti cer acest lucru.
- Sunt ok, vreau doar sa stiu totul. Hai sa mergem.
Ajunsera repede la Chase, asteptati fiind de Cassie care se uita pe sub sprancene la cei doi apropiindu-se. Inca nu era convinsa de actiunile lui, de justificarile pe care i le-a prezentat. Dar nu era rolul ei sa il condamne, din contra trebuia sa il sprijine, sa fie alaturi de el.
- Bine ai venit, eu sunt Cassie, o veche prietena a lui Chase.
- Buna, Sasha, dar presupun ca stii cine sunt.
- Da, mi-a povestit cu lux de amanunte, deci stiu ca esti importanta pentru el asa ca esti importanta si pentru mine. Hai in casa ca Anna va asteapta.
Distinsa judecatoare parea o tanara mamica foarte distractiva cand se afla in propriul camin, era mereu cu zambetul pe buze si pusa pe sotii. Stia ca doar asa il poate mentine si pe el cu zambetul pe buze.
- In sfarsit am ocazia sa te cunosc, e o placere, eu sunt Anna, mama lui Chase. Sa stii ca zambeste mult mai mult de cand ne-am mutat aici, mai exact de cand te-a intalnit pe tine. Ai un efect special asupra lui.
- Incerc si eu sa fiu prietenoasa, e nou aici si in plus e un baiat foarte inteligent si educat, lucru rar in oras.
- Gata, ca se simte prost baiatul, interveni Cassie. Haideti in living sa discutam ceea ce e de discutat, presupun ca asta te intereseaza mai mult, nu Sasha?
- Da, ai dreptate, ma simt bine alaturi de voi, sunteti primitori si calzi, insa vreau in primul rand niste raspunsuri la scena de aseara.
Chase interveni taios in discutie, incercand sa treaca la subiect mai repede. Simtea ca nu mai rezista, ca trebuie sa se elibereze de povara secretului, dar astepta si reactia Sashei.
- Si o sa ai raspunsurile. Sa stii ca ceea ce o sa auzi si o sa vezi o sa iti para un cosmar, o gluma proasta, dar e adevarat si am nevoie de tine sa ramai calma.
- Ok, in primul rand as vrea sa stiu unde ai disparut aseara si cum, cum s-a intamplat asa ceva?
- Cassie m-a luat la o discutie spontana. Nu stiam ca e in oras si nu m-am asteptat. Daca te intrebi cum am disparut asa repede...Cassie, adu-mi o fotografie din album.
Aceasta tasni deodata cu o viteza incredibila si in secunda urmatoare era langa Sasha cu o poza veche de 50 de ani, in care erau ea, Chase, Anna si Katie.
Speriata si tremurand, se bloca un moment apoi vorbi sacadat:
- Cum ai facut asta, ce naiba se intampla aici? Cum ai ajuns asa repede inapoi si ce esti, ce sunteti oameni buni?
- Linisteste-te. Intai uita-te la poza asta si spune-mi ce vezi.
- Sa ma linistesc? Esti glumet in seara asta Chase. Cum vrei sa ma linistesc cand doar ce am vazut-o pe prietena ta teleportandu-se si zambind apoi de parca ar fi ceva obisnuit. In poza te vad pe tine, pe doamna Hynes si pe ea, dar mai e o fata. Dar ce imbracaminte purtati? Erati la o ptrecere gen anii 60’?
- Da, noi suntem, iar cealalta fata e sora lui Cassie, Katie. Uitat-te pe spate si vezi ce scrie.
- 1960. Ce vrei sa spui? E vreo farsa, sau ce? Ca doar nu e din 60’ poza asta. Totusi, esti langa mine si acum si arati la fel.
- Poza e din anul care scrie pe spate. Eu sunt acolo, la fel si cei de aici. Arat ca un adolescent de 17 ani, dar nu am atat. Inima ii batea mai tare ca niciodata, stia ca e momentul sa ii arunce manusa ei, sa faca mutarea si ea sa raspunda.
- Sasha, poate ai auzit de mituri, ai vazut filme si ai citit carti. Ai unele cunostinte despre vampiri, nu?
- Despre ce? Ce vampiri, daca te referi la Dracula, la Blade, am vazut si eu filme, am vazut Van Helsing sau Underworld. Dar ce legatura are asta cu discutia noastra si cum adica tu esti in poza aia. Doar nu ai 50 de ani.
- Sasha, eu sunt si nu am 50 de ani, am aproape 100. Si nu te-am intrebat de vampiri sa vad cultura ta generala in materie de filme, ci vreau sa iti spun ca fiecare mit are un fundament, un sambure de adevar. Eu sunt un adevar a acestui mit, mama e un adevara la fel si Cassie.
Sasha simtea cum ii fuge pamantul de sub picioare, era la un pas sa lesine, dar respira usor si cand simti momentul, o lua la fuga disperata spre usa, apoi pe straduta fara sa se uite inapoi. Era deja prea mult, dupa ce vazuse cum o fiinta se poate deplasa cu o viteza nefireasca, acum sa afle si ca baiatul care spera sa o faca fericita e vampir sau ce naiba tot spunea.
In casa Hynes, o liniste de mormant se asternea instantaneu, Chase privind spre usa deschisa cu lacrimi in ochi.
- Chase, vrei sa ma fug sa o aduc inapoi? Sigur nu e departe, incerca Cassie sa il aduca la realitate.
- Nu, trebuie sa se gandeasca singura, las-o sa plece si sa analizeze ce a aflat. Nu vreau sa o constrang la nimic, era un ris pe care mi l-am asumat si cu asta basta.
- Ai dreptate, dragule, e alegerea ei. Doar asa poti afla daca e dispusa sa fie alaturi de tine.
O durere necunoscuta de zeci de ani pana acum navalea in interiorul sufletului sau nemuritor, simtea ce a simtit cand tatal sau o ucise pe Katie chiar in fata ochilor sai. Acum insa, el era raufacatorul, el provoca durerea si nelinistea atat in sufletul Sashei cat si al lui.

19 Re: Life Rekindled la data de Vin Mai 21, 2010 9:20 pm

yad neerg

Para-Fan
Para-Fan
Wow...
I just love it
Scri atat de...special...
Vreau ca Sasha sa reflecteze la ce informatie a primit si sa vina si sa-l ajute pe Chase.
Next!

20 Re: Life Rekindled la data de Mar Iun 01, 2010 1:17 am

ColdBoy

Para-Loser
Para-Loser
Partea a VII –a: Fericire criminala

Lacrimile ii inundau obrajii deja de 2 ore, era distrusa. Era imaginea perfecta a unei epave umane. Nu se putea gandi la nimic altceva decat la imaginile acelea, la momentul acela in care aflase ca se indragostise de un vampir, dar mai mare era socul de a afla ca exista, ca acest basm stravechi nu e chiar asa basm. Insa stia la fel de bine ca nu o sa poata sta inchisa pentru totdeauna, trebuia sa faca ceva, trebuia sa decida ceva.
Oboseala si stresul ultimelor ora o rapuse pe la 4 dimineata, cand in sfarsit tot ce aflase in seara aceea era departe. Alarma suna desteptarea, o desteptare mai mult decat groaznica. Urma o zi imposibila, in care trebuia sa il vada pe Chase, insa cum il va putea vedea asa cum il privea cand nu stia nimic despre el? Cum ar putea sa stea langa el fara sa ii fie frica, fara aiba dorinta de a fugi fara sa se uite inapoi. Erau ganduri normale, isi tot repeta asta, „orice om normal nu ar suporta nici macar jumatate cat am suportat eu” – era convinsa ca e indeajuns de puternica sa infrunte toate problemele.

Chase o astepta pe banca din statie, stia ca acolo e locul potrivit in care puteau vorbi mai calm, dupa o noapte de cosmar, insa o noapte in care in sfarsit i-a dezvaluit secretul sau.
- Sasha, crede-ma ca nu ti-as fi dezvaluit niciodata acest secret daca nu as fi avut incredere in tine, in mine si familia mea. Nu o sa iti facem nici un rau, nu sunt un monstru asa cum probabil crezi. Stiu ca e prea mult pentru tine si inteleg daca nu vrei sa mai ai de-a face cu mine, spuse Chase sperand ca ea sa ii raspunda macar, sa spuna ceva.
- Nu stiu cum sa reactionez, Chase. Eu tot am impresia ca e un vis, un cosmar. Pentru prima data simt ceva pentru un baiat, imi deschid inima si la prima intalnire adevarata, ce primesc? Un croseu decisiv, o informatie pe care as fi crezut-o o gluma dca nu vedeam viteza de deplasare a acelei fete.
- Stiu si regret ca te fac sa treci prin asa ceva. Nu am nici un drept, insa asa cum tu simti ceva pentru mine si eu simt ceva pentru tine. Insa e cu totul special. Eu nu simt nimic de obicei, sunt mort, intelegi? Nu am sentimente, n uam o inima, nu am un suflet, sunt gol in interior, dar in clipa in care te-ai asezat langa mine in autobuz, o avalansa de trairi mi-au umplut vidul asta de zeci de ani.
Se citea pe chipul ei o emotie profunda, stia ca gasit cuvintele potrivite sa o faca sa cedeze, simtea cum nimic nu mai conta, indiferent de ce era, nu o ranise pana acum si ii dezvaluise un secret sacru.
- Ohh, dar e greu pentru mine, Chase, din pricina a ceea ce esti. Tu esi un...se uita in jur, un vampir, tu chiar esti un vampir. Eu sunt un om, o fata normala si oricat as incerca, pe langa sentimentele pentru tine simt si o teama.
- Sa nu mai spui asta niciodata, nu te-as rani niciodata si nu as ingadui sa ti se intample ceva. Te voi proteja cu viata mea, indiferent de pericole, dar niciodata nu ti-as face rau.
- Dar de ce mi-ai spus, de ce m-ai invitat in casa ta, alaturi de mama si de prietena ta si mi-ai spus secretul asta? Stiu ca simti ceva pentru mine, dar puteai la fel de bine sa ascunzi asta si sa fim fericiti fara sa stiu ce esti cu adevarat.
- Da, as fi putut face asta, insa vreau sa fiu eu cu tine, sa stii ce sunt. Dar mai ales sa stii ca nu sunt rau, nu omor, cel putin nu in ultimii 70 de ani. La inceput eram instabil, am facut lucruri oribile, insa am reusit sa remediez si mai apoi sa inlatur raul ce se ascundea in mine.
- Cum poti fi sigur, cum poti garanta ca nu o sa mai faci rau, ca doar ai nevoie de sange, din cate stiu eu. Esti un vampir si ai nevoie de sange, nu? Macar atata lucru tin minte.
- Da, am nevoie de sange, beau sange, insa nu ranesc pe nimeni. Mama e judecator, iti amintesti? Poate sa faca rost de sange, sunt multi doantori si multe astfel de centre, stiu ca e rau sa platesti pe cineva sa faca o infractiune dar e mult mai bine decat sa omor. Suntem aprovizionati si astfel totul e bine, oricum ar fi nu pot sa ranesc pe nimeni, nu dupa atata timp.

Erau secrete pe care Chase inca nu intelegea cum poate sa le dezvaluie, dar nu avea de ales. Ea deja stia ce era mai important si in plus avea nevoie de ea, avea nevoie ca ea sa il accepte asa cum e. Pe chipul ei se citea o oarecare liniste, ca si cum doar ce afla ca „dracul nu e atat de negru” pe cat credea. Ii trebuia doar timp sa se obisnuiasca si mai ales intelepciune sa pastreze secretul, era evident ca nu putea impartasi cu nimeni asta.
- Sasha, sentimentele mele nu sunt singurul motiv pentru care ti-am spus si pentru care vreau sa fii alaturi de mine. In momentul in care i-am spus mamei ce simt pentru tine si senzatiile pe care prezenta ta mi le provoaca, am aflat un lucru incredibil chiar si pentru mine!
- Senzatii? Ce senzatii iti provoc? Si ce alt secret o sa mai imi spui? Macar sunt obisnuita, e ca o transa asa ca profita acum.
- Cand sunt langa tine, se vede in ochii mei viata, din nou, dupa atatia ani, iar mainile mele care de obicei sunt reci ca un mormant devin niste torte. Iar asta nu e intamplator. Se pare ca e o legenda care tinde deja sa fie adevarata. Eu, un vampir, pot deveni om, pot redeveni om. Stiu ca suna nebuneste dar asa e. Insa numai o femeie, una muritoare poate duce la bun sfarsit acest act, doar ea ma poate ajuta sa scap de blestemul asta. Acea femeie, se pare, esti tu!
- Eu? Adica tu...tu poti fi om? Cum sa redevii om, daca esti vampir, cum sa te ajut, crezi ca sunt vreo vrajitoare si o sa te descant sau ce? Eu sunt o fata obisnuita, nu pot resuscita vampirii asa peste noapte.
- Ba da, poti, insa trebuie sa si vrei. Trebuie sa fie totul de la sine, nu trebuie sa ne propunem asta, se va intampla cand in inma ta va exista indeajuns de multa iubire pentru mine incat sa imi readuca la viata inima moarta si caldura din corp disparuta de zeci de ani.
- Sa te iubesc! spuse Sasha absenta, parca vorbind doar cu ea. Eu sa te iubesc, sa iubesc un vampir atat de mult incat sa devina om? Chase, asta nu o pot face doar ca zici tu, trebuie sa simt eu, sa vreau eu sa fii alaturi de mine, eu trebuie sa te iubesc pentru simplul fapt ca esti baiatul potrivit pentru mine. Iar asta va veni cu timpul.
- Timpul, timp am, de el nu duc lipsa, sa stii. Insa vreau sa stiu daca pot avea incredere in tine si daca o sa imi acorzi sansa sa te fac sa ma iubesti, sa ma cunosti in adevaratul sens al cuvantului.
- Da, cred ca vreau, deja tin la tine si oricat de nebunesc mi se pare gestul pe care il fac, o sa iti acord sansa asta, moment in care se apropia de el si il saruta ca si cum ar fi fost impreuna de ani de zile.

Fericita, Sasha se intoarse brusc sa traverseze strada, incercand sa ajunga inaintea lui la intrare, moment in care o masina veni si o lovi violent, lasand-o intinsa pe asfalt. Scena incredibila se petrecuse chiar in fata ochilor lui Chase, era o istorie care se repeta, dupa atatia ani o vedea pe cea la care tine intinsa pe jos, atunci Katie, acum Sasha.

21 Re: Life Rekindled la data de Mar Iun 01, 2010 1:38 am

yad neerg

Para-Fan
Para-Fan
OMG!
Deci m-ai lasat in soc.
Dupa ce l-a sarutat, da o masina peste ea?!
La asta chiar nu ma asteptam.
Vreau continuare! Rapid!
Vreau sa se faca bine, si repede!
NEXT!

22 Re: Life Rekindled la data de Mier Iun 02, 2010 7:58 pm

Loren.

Para-Master
Para-Master
OMG!!!
Nextul repede ca sunt in suspans. De ce a calcat-o masina?:O:O.
Saracul Cahse? Nu are nimic, nu-i asa?:">.

23 Re: Life Rekindled la data de Lun Iun 07, 2010 10:18 pm

ColdBoy

Para-Loser
Para-Loser
Partea a VIII –a : „Raiul meu pe pamant esti tu „

- Sashaaaa!!!, tipa Chase si fugi cu viteza specifica, nepasandu-i ca il poate vedea cineva. Ohh Doamnee, nu imi face asta din nou. Nu mi-o lua si pe ea, nu acum.

Disperarea cu care o strangea si incerca s avada daca mai e in viata putea induiosa orice fiinta. Pulsul abia se mai simtea, iar ochii ii ramasera deschisi, privindu-l cu aceeasi dragoste ca in urma cu zece minute. Nu putea accepta ca si ea va pleca de langa el, nu concepea sa o lase sa plece. Ramas fara idei, se ridica cu ea in brate si o lua la fuga pana cand era sigur ca nimeni nu il mai vede. Apoi fugi cu disperare acasa, trantind usa si strigand disperat la Anna.

- Mamaaa ! Mama, unde esti? Vino repede, mamaa!, lacrimile neincetand sa curga pe obraji.
- Ce s-a intamplat? spuse Anna cu glasul tremurand si speriat. Ce a patit, mai e in viata?
- Abia daca se mai simte pulsul. Mama, nu pot sa o transform, nu vreau sa o transform, nu vreau sa ii predau blestemul meu celei care ma va salva. Trebuie sa ma ajuti, cheama-l pe Henry, el ma poate ajuta, el e cel mai puternic vraci din cati am vazut. Cheama-l repede.
- Ok, dragule. Ma duc dupa el, vin imediat.
Cu mainile pe inima sa si cu buzele lipite de ale ei, Chase incerca din rasputeri sa o readuca la viata, apoi se uita devastat la ranile de pe corp. Presupunea deja ca are hemoragie interna, erau semnale evidente. Dar avea speranta ca Henry o va salva, trebuia sa o salveze.
In spatele sau, Cassie privea inmarmurita, parca o vedea pe Katie.
- Ohh, nu iar! Chase, cum s-a intamplat si asta? Offf dragule.
- Cassie, nu stiu ce sa mai fac, nu isi revine, are rani serioase. S-a dus mama dupa Henry, el va sti ce e de facut.
- Da, ai dreptate, daca e sa iti pui sperantele in cineva, in el trebuie. O sa fie bine, nu dispera, te rog.
Anna dadea usa de perete grabita si il indruma pe Henry la Sasha. Cu o privire mirata si usurata parca, spuse:
- Slava Domnului! Credeam ca e mai grav. Va rog sa parasiti camera in primul rand, stiti protocolul.
- Cum adica „Slava Domnului”? Nu vedeti ce rani are, abia mai are puls. Si cum sa parasesc camera, nu o parasesc, nu ii dau drumul la mana orice ar fi.
- Fiule, crede-ma, e mai bine sa parasesti camera, am nevoie detoata linistea posibila, iar tu numai linistit nu esti. Acum te rog sa ai incredere in mine si sa astepti in living alaturi de mama ta si Cassie, nu fi incapatanat.
Deodata fata lui Chase se lumina, stia capoate avea incredere in el, iar dupa cum vorbea era evident ca stie ce face si ce zice. Acum asta era tot ce putea sa faca pentru ea, sa il lase singur cu ritualurile sale. Anna il trase usor de maneca si parasira amandoi camera, urmati de Cassie.
Ramas singur, Henry scoase un saculet in care se afla o mica sticluta cu un lichid ciudat, caruia parca ii sopti ceva inainte sa il agite si sa il scurga incet pe gatul Sashei. Deodata inima incepea sa ii bata cu o viteza incredibila, intra in stare de soc pentru ca apoi sa revina pa parametri normali. Reactia normala a unui om la aceste leacuri, o criza violenta si apoi insanatosire miraculoasa.

Ochii verzi se deschisera incet, lumina lor incalzindu-i inima vampirului adolescent asa cum soarele unei dimineti de vara incalzeste florile unei gradini. Toti cei din camera au rasuflat usurati cand au vazut-o pe Sasha incepand sa isi revina, era prima victorie in lupta cu viata, in prima lupta din acest nou oras.
- Buna iubito! Shhh, nu te speria, esti bine. Totul este bine, esti langa mine si atsa e tot ce conteaza.
- Dar, am fost lovita! Chase, masina aia...masina aia a dat peste mine. Am simtit-o cum ma doboara si cum se scurge viata din mine. Cum pot si aici, langa tine, langa voi si sa nu mai simt nimic, sa nu am nici o zgarietura? Sau e doar un vis. Sunt in Rai cumva? Am murit, nu e asa?
Cu un zambet dulce si fericire in ochi, Chase o imbratisa cu foc si o saruta pasional, incercand sa ii dovedeasca realitatea faptelor.
- Esti bine, esti vie si nevatamata. Ai uitat ca stai printre vampiri, de acum totul e posibil, la fel si prezenta ta aici indiferent de accident. Multumita lui Henry, esti bine, sa nu uiti ca as face orice sa te stiu in siguranta. Imi pare rau ca nu am putut sa previn accidentul, m-am inmuiat si nu am mai reactionat. Dar ceea ce conteaza e ca esti aici.
- Da, am uitat ca totul e posibil, iar din acest moment chiar e posibil totul. Tot ce vreau e sa nu te simti vinovat, eu am fost neatenta, neglijenta si am fost pedepsita.
Apoi se uita la Henry, cel care totusi o salva, el era eroul si omul care le dadea celor doi sansa sa fie impreuna din nou, sa continue povestea lor de dragoste.
- Vreau sa iti multumesc din suflet, ca m-ai salvat, nu stiu cum, dar m-ai salvat. O sa iti fiu recunoscatoare toata viata, mai ales ca ea va continua datorita tie.
- Sunt fericit ca esti bine, asta e rasplata mea, iar faptul ca il vad pe Chase fericit, dupa atata timp e chiar un bonus. Dar trebuie sa imi promiti ca o sa fii mai atenta pe strada de acum, ai avut noroc ca nu ai fost lovita grav in parti ale corpului unde nu putea sa mai repar nimic.
- Promit, chiar o sa casc ochii de cinci ori de acum, spuse Sasha razand.
- Ma bucur, mai ales ca avem nevoie de tine, VIE. Esti parte a familiei de acum si contezi enorm pentru noi, pentru Chase, completa Anna fercita ca totul e readus la normal.

Seara se apropie cu repeziciune, prinzandu-i pe cei doi tineri imbratisati in camera Sashei. In inima sa, Chase realiza ca nu o sa fie mereu acolo sa o salveze, ca nu va putea sa fie atat de protector pe cat credea, insa asta era viata, asta era ceea ce il astepta si pe el daca totul decurgea normal si iubirea lor inlatura orice semn ca ar mai fi mort, ca ar mai simti vreodata setea de sange.

24 Re: Life Rekindled la data de Joi Iun 10, 2010 4:56 pm

yad neerg

Para-Fan
Para-Fan
Wow. Just wow.
Super next.
Regret ca nu l-am citit mai devreme.
Descri sentimentele intr-un mod unic.
Chiar sti ce faci!
Next!

25 Re: Life Rekindled la data de Lun Iun 14, 2010 1:57 am

ColdBoy

Para-Loser
Para-Loser
Eu pun next, desi nu am decat un comment. Sa spuneti daca mai cititi, ca sa stiu daca mai postez.

Partea a IX –a: Elixirul Mortii

Durerile de cap din ultimele ore nu aveau nici o intentie sa se domoleasca, se simtea de parca cineva ii turuie cu o trompeta chiar la ureche, era o senzatie insuportabila pe care Sasha se chinuia sa o ascunda. Stia ca daca ii va spune lui, iar o sa o tina ca pe un copil de 3 ani sub supraveghere, asa ca dorea sa treaca singura peste asta.
- Esti bine, intreba Chase, parca simtind ca ceva nu e in regula. Pari cam palida, sigur nu te mai doare nimic..si sa nu ma minti.
- Ce? Dure...nu nu simt nimic, e tot ok. Multumita tie si acelui domn care m-a salvat, spuse cu un zambet fals pe fata. Insa nu era ok, nimic di nce simtea si incepea sa simta din ce in ce mai mult nu era bine, stia ca se intampla ceva cu ea.
El se uita in continuare suspect la ea, insa vazand ca nu e nimic in neregula, se ridica, incercand sa se dezmorteasca pentru a ajunge si acasa la timp, Anna era deja speriata ca lipseste asa mult.
- Sash’ , eu trebuie sa plec, mama probabil se intreaba unde sunt, insa un apel si vin in cateva secunde, sa ma suni daca iti e rau sau simti ceva, ok?
- Normal, te anunt imediat ce miros ca nu e totul in regula. Se ridica cu greu si il saruta, dorind sa mascheze o noua minciuna. Se ura ca trebuie sa il minta, insa era mai bine, intai trebuia sa fie sigura de ceea ce simtea, apoi sa ii spuna.
- Ok, am plecat, stai in pat si nu te da viteaza ca n uai voie, esti inca in convalescenta.
- Bye, Chase. Se uita cum inchide usa apoi sari repede din pat si se privi in oglinda, simtea ca nu e totul in regula. „Ce naiba e cu mine, acum cateva ore eram aproape moarta, apoi am inviat multumita unui vraci – e si asta o chestie – iar acum ma simt incredibil de ciudat. Cum am ajuns in lumea asta, a lor? Insa e frumos, e bine, incepe sa imi placa si poate m-as obisnui cu asta, cu el si cu tot ce este in jurul sau. De ce ma gandesc la asta? De ce as vrea sa fie mereu ca pana acum, de ce sa nu imi doresc sa se termine totul si sa revina si el la normal, sa aiba sansa de a muri.”

In mintea si inima sa se dadea o batalie crunta, cu cat il cunostea mai bine, cu cat afla mai multe despre el, cu atat era mai infometata de el, de cunoastere, de lumea lui. Dorea sa il vada asa cum e, dorea sa vada un vampir, sa il atinga, avea dorinte ciudate. In locul sigurantei si a unei vieti omenesti alaturi de el, in cateva ore in inima ei crestea dorinta de a-l avea pentru totdeauna.
„ Dar de ce sa nu fim impreuna mereu, sa fie alaturi de mine si eu alaturi de el mai mult decat o viata? De ce sa nu ne bucuram de posibilitatea eternitatii? Simtea dorinta, in interior incepea sa arda o flacara interzisa, periculoasa, ucigasa, insa parea ca nu ii pasa, era in transa, tot ce dorea era sa fie ca el, sa il convinga sa isi arate cealalta latura cand e cu ea, apoi sa il provoace, sa il faca sa doreasca sangele ei.
- Buna, mama! Ce faci? Stiu ca trebuia sa sun, dar am uitat, eram prea ingrijorat de Sasha si am pierdut notiunea timpului.
- Dragule, stii bine ca am incredere in tine, nu e nevoie sa suni. Era normal sa stai cu ea, sa iti doresti sa fii cu ea. E bine? Se intampla ceva ciudat cu ea?
- Nu, de ce intrebi? Ar trebui?
- Nu, doar intrebam. Dar e bine ca e in viata si nu are nici o urmare grava. A fost o zi dificila, un moment greu, nu credeam ca si aici o sa am parte de atata actiune si atatea probleme. Eu ma duc sa beau, ma simt slabita, vrei si tu un paharel...esti cam palid, ai nevoie de sange si a fost si o zi solicitanta.
- Da, o sa servesc si eu putin „elixir al mortii”. Chiar am nevoie si cat am stat langa ea a fost si mai mare setea, insa m-am stapanit, multumita tie.
Se asezara amandoi in bucatarie sorbind simultan si transformandu-se parca in niste fantome, ochii erau de un galben aprins in interior, inconjurati de o portiune rosie ca sangele pe care tocmai il introduceau in sistem. Deodata caninii se alungeau si dadeau impresia ca erau gata de actiune, iar pleoapele se colorau de un violet inchis, intarindu-se in acelasi timp. Se uitau unul la celalalt si zambeau satisfacuti de puterea ce le-o dadea estenta aceea rosie indispnesabila lor.

Fugind pe strada disperata, Sasha ajunse in fata casei lui Chase, simtea ca se intampla ceva cu ea dar mai ales inauntru, in casa era ceva ce dorea asa mult. Fara sa bata, intra deschizand usa incet, apoi se deplasa spre bucatarie in timp ce inima ii batea ciudat de neregulat, era ceva in ea, in sangele ei ce o provoca, o adrenalina nefireasca. Se uita cu uimire la cei doi cum arata, cum zambesc satisfacuti si in inima ei era convinsa ca e ceea ce isi doreste cel mai mult, era destinul ei. Scoase din borseta un cutter si isi taia un pic degetul, indeajuns incat sa curga sange...sange necesar sa imprastie mirosul si dorinta, un miros care ajunse si la cei doi.
- Tuuu...ce cau...ce faci aici? Ce se intampla? Chase vorbea pe un ton ciudat, oricat de puternic era in momentul ala, imaginea ei in usa si sangele ce se scurgea pe mana il faceau mai instabil ca niciodata. Nu intelegea cum a ajuns acolo, cum de a plecat de acasa si a intrat chiar in bucatarie peste ei in momentul acela nefericit. Si de ce ii curgea sange, de ce se taiase intentionat. Nu intelegea ce se intampla, iar mirosul sangelui ei era ca un afrodisiac ce il chema sa inceapa un act parca inevitabil.
- De ce sa fim impreuna inca 50 de ani cand putem fi o eternitate, de ce sa INCERC sa te salvez eu pe tine, cand tu chiar POTI sa imi dai mie sansa de a fi langa tine pentru totdeauna. Vreau sa fiu ca tine, Chase. Nu stiu de ce , nu inteleg dar pur si simplu stiu ca asta vreau.
Anna se uita cu o privire violenta la ea, nu stia ce sa faca si sa zica, sa o doboare si sa incheie povestea – nu era stilul ei, era prea matura. In sinea sa intelese ca totul e din cauza vraciului, din cauza medicamentului, de fiecare data au existat repercursiuni, ceva trebuia dat in schimb. Chase isi stapanea cu greu setea, coltii erau mai vizibili ca niciodata, ochii galbeni-rosiatici erau atintiti spre mana ei.
Pentru Sasha, el era cel mai frumos lucru vazut vreodata, cea mai frumoasa creatura, insa nu pentru acea Sasha din prima zi in care s-au cunoscut, ci pentru o fata total schimbata, aflata intr-un sevraj pe cat de palcut pentru ea pe atat de riscant si daunator pentru familia Hynes.
- E cazul sa pleci, Sasha, acum. Fugi, nu te uita inapoi si uita ce ai vazut. Nu iti doresti asta, te asigur, nu vrei blestemul asta. Chase simtea cum cedeaza, incapatanarea ei era mult mai mare decat autoconservarea lui si in momentul in care simtea ca nu mai poate si ca scapa de sub control, Sasha disparu intr-o fractiune de secunda, era bruscata violent si dusa departe de ei.
Chase se uita in gol cu setea lasata in aer, era pe cat de nervos pe atat de speriat de ce intamplase. Nu stia cine a luat-o, mama sa era langa el, Cassie era plecata si nu erau sperante sa se intoarca repede, asa ca venea un nou semn de intrebare. Dar simtea in acelasi timp si o usurare, era pe cale sa faca un gest inimaginabil dupa atata amar de vreme si tocmai ei. Se lasa usor stand in fund si uitandu-se in gol si zise:
- La naiba, ce s-a intamplat, ce eram sa fac?

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum