Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Sunshine in the rain. [dropped]

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Sunshine in the rain. [dropped] la data de Joi Mar 18, 2010 9:30 pm

ştrumfiţaa.

Para-Admin
Para-Admin
Ăăăă.Mi-am deschis fic\:d/.Nu stiu ce gen de fic va fi pentru ca scriu pe moment:d.Am prea multe idei şi de aceea:)). Şi plus ca este primul meu fic, şi încă sunt puţin nehotărâtă.
Titlul.Cred ca se va schimba mai mareu:)). Deocamdata acesta reprezinta faptul ca personajului principal ii va aparea o raza de soare atunci cand totul va fi intunecat.
Aştept critici=].Nu fiti prea duri=)))

“Iubirea e tarea ca moartea, grea ca iadul.
Moarte desface sufletul de trup,
Însă iubirea desface toate lucrurile de suflet.”

Toate accidentele îi surprind, adeseori năprasnic, pe cei crezâtori, aidoma iubirii.
Era o noapte linistită, iar stelele începeau să se topească în zorii zilei. În timp ce conduceam, mi-am mângâiat cicatricea de pe antebraţ în forma unei inimi.Aproximativ. Era un obicei de-al meu. Aveam ochii grei şi vederea neclară, deloc surprinzător, pentru că petrecusem noaptea cocoşată deasupra unei oglinzi, trăgând pen as liniile de pudră albă care îmi ţineau faţa blocată în sticlă. Credeam că îmi ascult reflexele.M-am înşelat.
Într-o parte a curbei era panta abrubtă a muntelui, în cealaltă o pădure întunecată. Încercam să privesc drept înainte, dar mă copleşea sentimental că în spatele copacilor aştepta ceva gata să mă încolţească, probabiil o trupă de mercenary. Aşa funcţiona paranoia drogului, fireşte. Inima îmi bătea nebuneşte în timp ce mâinile albe-vineţii strângeau volanul tot mai tare, baza gâtului fiind scăldată în sudoare.
Una din sticlele de suc cu alcool, de ieri seară când ieşisem cu prietenii, a ajuns de sub scaun, chiar la picioarele mele. M-am aplecat s-o ridic ca să nu întâmpin problem la conducere, iar atunci când mi-am ridicat ochii m-a izbit o vedenie, o vedenie ridicolă, care a pus totul în mişcare. Era o cascadă de săgeţi în flăcări revărsându-se din pădure asupra maşinii mele. Instinctiv, am întors volanul în directia opusă pădurii care îi adăpostea pe atacatorii invizibili. Ceea ce nu a fost o idée fericită pentru că mi-a catapultat maşina în gardul metallic care mă despărţea de prăpastie. S-a auzit un scrâşnet, metal pe metal, uşa şoferului frecându-se de cablurile întinse, apoi o duzină de bifnituri în timp ce rocoşam din stâlpii de lemn, fiecare lovitură sunând ca o vână de electricitate trecând printr-un defibrator.
Fiind pe contrasens, o camionetă se îndrepta ci viteză claxonând într-una. Am tras de volaan, din nou, mult mai puternic şi m-am pomenit iar în gardul protector. Cablurile au plesnit zburând în toate părţile asemenea tentaculelor unei caracatiţe care se zbate în harponul letal. Un cablu a fisura parbrizul şi-mi amintessc ce bine îmi părea că nu mă lovise, asta în timp ce maşina se prăbuşea în prăpastie.
A existat un scurt moment de implorabilitate: punctual de balans dintre aer şi pământ, iad şi rai.
Ce ciudat, gândeam, cât clar e momentul dintre somn şi adormire, când totul e suprarenal de frumos şi nimic nu e trupesc. Cât de limpede e momentul plutirii spre împlinire.

Uitaţi-o pe Theodora[Theo]. Personajul principal.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ultima editare efectuata de catre diduu (: in Joi Iun 03, 2010 4:20 pm, editata de 1 ori

Vezi profilul utilizatorului http://mywordskillpeople.blogspot.com

2 Re: Sunshine in the rain. [dropped] la data de Vin Mar 19, 2010 2:59 am

Foarte misto,imi place cum scrii,pune next cat mai repede.

Vezi profilul utilizatorului

3 Re: Sunshine in the rain. [dropped] la data de Vin Mar 19, 2010 2:56 pm

Queen Of Pop

Para-Kid
Para-Kid
ce faci ari te-ai apucat de ficuri? mega taree>< e primu' tau fic nu?

4 Re: Sunshine in the rain. [dropped] la data de Vin Mar 19, 2010 3:39 pm

ştrumfiţaa.

Para-Admin
Para-Admin
Multumesc enorm:X.
Daaaa:X. M-am apucat:>. Si este primul:-s. Sper sa iasa, şi să mă ţin de el=].

5 Re: Sunshine in the rain. [dropped] la data de Vin Mar 19, 2010 10:38 pm

Poison;

Para-Master
Para-Master
:xsi mie imi place:x

Vezi profilul utilizatorului http://not-perfekt-girl.blogspot.com/

6 Re: Sunshine in the rain. [dropped] la data de Sam Mar 20, 2010 3:48 am

Queen Of Pop

Para-Kid
Para-Kid
da e super tare hay sa scrii k ai succes:)

7 Re: Sunshine in the rain. [dropped] la data de Sam Mar 20, 2010 5:36 pm

ştrumfiţaa.

Para-Admin
Para-Admin
Sper sa va placa:d.Next:)).

Ce ciudat, gândeam, cât clar e momentul dintre somn şi adormire, când totul e suprarenal de frumos şi nimic nu e trupesc. Cât de limpede e momentul plutirii spre împlinire.
Pentru un moment superb atingi acel sublim în urmărirea căruia filosofii oriental îşi petrec întreaga viaţă. Dar după acest moment, mintea devine un supercomputer capabil să calculeze rotaţiile maşinii, multiplicand rezultatul cu viteza căderii şi unghiul de picaj, ţinănd cont de legile mişcării newtoniene, ca într-o fracţiune de secundă să tragic concluzia panicată conform căreia: asta o să doară ca dracu’.
Tocmai începusem să-mi pierd cunoştiinţa când totul se întunecă. Era beznă. Simţeam cum o căldură inimaginabilă îmi ardea faţa, deşi ceva rece mă proteja. Am încercat să deschid ochii, deşi totul era înceţoşat…
Deja am ajuns în iad?Ahh, capul meu..!
Beznă.
Nu ştiu cât timp am stat inconştientă, dar când am deschis ochii am văzut: uniforme. Oameni îmbrăcaţi în uniforme.

Isuse, sunt în iad, iar ăştia poartă uniforme.!
Unul m-a luat în braţe şi a spus:
-Cum te cheamă?
Cum mă cheama? Oh, capul meu! Am uitat.
-Charles,vino si ajută-mă! A strigat spre cineva pe care nu-l vedeam.
Au voie să facă aşa ceva? Bezna mă înghiţi din nou.
Ochii deschişi. Descopăr o cameră albă. Ma dor ochii. Vad înceţoşat. O
asistenta simpatică vine şi-mi pune ceva într-o pungă ce avea legătură
la vena mea. Perfuzie. Sunt în spital. Beznă. Dar aud un sunet dulce, familiar, pălind:

-Dormi.Pur şi simplu, dormi…
Ochii descoperă. Foc pretutindeni,dar
sunt în mijlocul unui crivăţ. O pădure germană şi un râu în apropiere.
Un bărbat cu o arbaletă. Îmi simt antebraţul lovit, apoi pieptul. Aud un sfârâit în timp ce inima intră în colaps. Încerc să vorbesc, dar nu iese decât un: Te iubesc, stins.

Acest lucru mă miră, căci eu vroiam să-l întreb cine e şi de ce a tras cu acea arbaletă în mine. Întuneric, din nou.
A fost doar un vis. Ce bine!

8 Re: Sunshine in the rain. [dropped] la data de Sam Mar 20, 2010 6:41 pm

Poison;

Para-Master
Para-Master
ahh:x cat de fain poate fi:x vreau next:x

9 Re: Sunshine in the rain. [dropped] la data de Dum Mar 21, 2010 2:26 am

Queen Of Pop

Para-Kid
Para-Kid
super:X:D i loooooove it :X8->

10 Re: Sunshine in the rain. [dropped] la data de Joi Mar 25, 2010 4:39 pm

ştrumfiţaa.

Para-Admin
Para-Admin
Mulţumesc mult de comentarii. Dar aş prefera si critici=))).Înafară de alea de tastare=))).
Un next plictisitor 8-|.

Dormise mult, ce-I drept, dar aveam nevoie de odihnă, după şocul făcut în urma accidentului. Mă simţeam aproape perfect, în urma unei plonjări ccu masina într-o prăpastie de o suta de metri.
Am deschis ochii. Totul în jur era alb, evident, eram în spital. Albul dă mereu o senzaţie de luminozitate. Lumina îmi deranja ochii.
Pentru câteva clipe am rămas blocată, apoi am început să studies camera în care mă aflam.În partea stângă a patului, spe fereastră, era o noptieră cu o veioză şi o floare ciudată, artificial. În faţa patului era o măsuţă destul de micuţă,iar în partea dreaptă a mea era o persoană..o fată care mă ţinea de mână. Avea trăsături familiar…
Când a văzut că m-am uitat la ea, o licărire i-a luminat ochii de un verde crud, apoi zise entuziasmată către mine:
-Theoooo! Ce bine că te-ai trezit! Îmi era tare dor de privirea ta, de zâmbetul tău…
Fata ce mă ţinea strâns de mână se uita parcă aşteptând ceva..o reacţie.Entuziasmul îi pieri de pe chipul de înger. Tocmai când vroiam să o întreb cine este, o multitudine de imagini îmi apărură în minte, aducându-mi aminte de tot.
Fata cu un apetit pentru entuziasm mai mare ca apetitul meu pentru ciocolată.. ALEXISS!
-Oh! Alexiss! I-am afişat un zâmbet innocent ce s-a mărit arătându-I toata compasiunea ce i-o purtam în acel zâmbet. Mi-am dus mâna stângă sa-mi masez baza nasului, dar perfuzia ma cam împiedica. M-am ridicat în fund, şi mi-am pus picioarele în poziţie turcească.
Al deschise gura să spună ceva, apoi…

11 Re: Sunshine in the rain. [dropped] la data de Joi Mar 25, 2010 11:59 pm

ionicaeng

Para-Kid
Para-Kid
mie imi place ficul tau, il citesc si pe twilight si cunt tare nerabdatoare sa vedem ce o sa se mai intample asa ca astept next

12 Re: Sunshine in the rain. [dropped] la data de Sam Apr 10, 2010 1:06 am

ştrumfiţaa.

Para-Admin
Para-Admin
Al deschise gura să spună ceva, apoi…
-Nu-mi vine să cred nici acum
ce ai păţit prostuţo! începu ea. După ce ai plecat de la petrecerea
Emei, ai avut un accdent. Mai ţii minte?
Am aprobat dând din cap,
bevrâns să o întrerup.
Asta va dura ceva vreame…
-Ei bine,
soferul camionetei pe care era sa o tamponezi, a sunat imediat la
salvare, după ce ai plonjat în prăpastie. Ai făcut un salt cu masina în
prapastia aia de 100 de metri şi esti întreagă, având doar o uşoară
contuzie la cap! Zise la cu un uşor ton isteric ultima propoziţie.
Se
uită pentru câteva clipe la mine pentru a-mi vedea reacţia, dar..nimic.

Am înnebunit eu, sau Alexis a făcut pauză în timp ce povestea.
Oh..incredibil! Ori înseamnă că am înnebunit si visez.
Reflectam
speriata în gând, când începu din nou:
-Paramedicii te-au găsit
leşinată într-un râu, la zece metrii distanţă de maşina ta în flăcări;
ei au spus că ar fi fost imposibil să te deplasezi dacă ai fi fost în
starea aceea de leşin în care te-au găsit. Dar eu îi mulţumesc ăluia
care există sus si are grijă de noi că eşti în viaţă. Ce m-aş fi făcut
eu fară tine? Spuse zâmbind, prefăcându-se că ca-si sterge lacrimile,
apoi după micul teatru îmi dădu o îmbrăţişare strânsă şi călduroasă.
-Mulţumesc
că esti alături de mine, am spus şoptit în îmbrăţişarea ce mă sufoca.
-Nu-mi
mai mulţumi atâta. Ştii doar că acolo unde vei fit u, voi veni şi eu.
Daacă te vei duce în Iad, în Iad voi fi si eu, îmi spuse arătându-mi un
zqmbet dulce, ochii sclipindu-I de fericire. Deşi nu stiu cum ar putea
ajunge în Iad o persoană angelică ca tine, adăuga chicotind.
-Te
iubesc, i-am spus aruncânu-I o privire afectuoasă.
-Şi eu.. şi să nu
uiţi asta NICIODATĂ! Zise încercând să pară dură, dar zâmbetul o dădu de
gol.
Am rămas tăcute pentru câteva clipe destul de lungi… aveam o
conexiune emoţională.
-Ăăă… ar trebui să o chem. Pe Dr. Marianne,
spuse îndreptându-se spre uşă.
Trecuseră trei minute şi cincizeci şi
patru de secunde . Ticăitul ceasului de pe peretele din spatele meu,
îmi răsuna in cap, devenind insupotrabil. Am stat şi am studiat camera
în tot acest timp. M-am uitat la crăpăturile de pe tavan. Începusem să
mă întreb de când nu mai zugrăviseră aceste saloane când o doctoriţă
simpatică cu un zâmbet larg apăru în faţa uşii urmată de Alexiss. Avea
părul şaten cu nuanţe de roşcat, şi ochii căprui spre negru. Nu avea mai
mult de 1 metru 65 înălţime, şi ţinea în mână o fişă. Se uită pe ea
apoi se adresă către mine:
-Ce faci scumpo? Theodora, nu? Mă întrebă
calm, cu o voce dulce.
-Uhmm.. Theo, am mormăit. Bine, am spus
încercând sa par liniştită, dar docctorii mă speriau.
-Cum te
simţi?Te doare ceva? Spuse pregătind pixul pentru a scrie în fişă.
-Mă
simt foarte bine, mă doare doar capul.
-Ahaa..mormăi scriind de zor.
Altceva?
-Atât, am spus, uitându-ma cuminţică cum scria.
Lasă
fisă şi pixul pe măsuţa din faţa patului şi se aşeză lângă mine. Am
observant-o pe Alexiss cum se uita sepriată, stand în colţul salonului,
fără a scoate niciun sunet. Nici ea nu suporta doctorii, la fel ca şi
mine. Dr. Marianne începu să-mi apese pe diferite zone ale capului,
întrebându-mă la fiecare palpare daca mă doare . Eu îi răspundeam după
caz cu “nu”, “da” sau “puţin”.
Mormăi pe sub mustaţi un "hmm" şi ieşi
pe uşa aruncându`mi peste umăr un: Mă întorc imediat. Imediat ce
Dr. Marriane ieşi pe uşa Alexiss veni lângă mine şi chicoti.

Alexiss:x.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dr. Marianne

My
girls' introduction II
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

13 Re: Sunshine in the rain. [dropped] la data de Sam Apr 10, 2010 1:12 am

Poison;

Para-Master
Para-Master
Alexiss se comporta ca si Alice tin tw:)).dar e simpatica:x.si ficul:x
keep going ari,inca nu am gasit ceva ce ar putea fi criticat,e chiar bun si la tastat e nasol cu wordu ca uneori iti introduce el ceva terminatii si chestii de genu:|asa patesc si eu:|

14 Re: Sunshine in the rain. [dropped] la data de Sam Apr 10, 2010 6:13 pm

Queen Of Pop

Para-Kid
Para-Kid
ok eu am citit mai mult pe twilight imi place

15 Re: Sunshine in the rain. [dropped] la data de Dum Apr 11, 2010 1:42 am

ştrumfiţaa.

Para-Admin
Para-Admin
Copilăria Theodorei:].

Apoi mi-am adus aminte de clipele copilăriei mele. Totul incepuse când…
Tata dispăruse înainte să mă nasc.Evident, era cel mai fermecător afemeiat, rapid cu scula, dar chiar mai rapid să spele putina. Mama, abandonată de acest curtezan fără nume, a murit dându-mi viaţă, iar eu am plutit în lume pe torentul ei de sânge. Asistenta care ţinea în mână trupul meu slinos de nou-născut a patina pe băltoaca scursă cd vroia să iasă din sala de naşteri, cel puţin aşa mi s-a spus. Bunica m-a văzut întâia oară în braţele aceleiaşi asistente roş-albă.
Travaliul nu decursese prea bine pentru mine.N-am aflat niciodata exact ce s-a întâmplat, dar pe antebraţul meu a fost crestată un fel de inimioară. Poate dintr-o greşealăde bisturiu, în timp ce vroiau să o salveze pe mama. Pur şi simplu, nu ştiu. Pe măsură ce cresteam, cicatricea rămânea la fel, măsurând în final, mai puţin de 3 centimetri, localizată aproape de cotul mâinii stângi,.
Am stat la bunica până la vârsta de şase ani. Rsentimentele ei faţă de mine, cauza morţii fiicei sale, erau evidente. Nu cred că era rea, doar cineva care nu se aşteptase să fie urmaşa fiicei decedate, şi nici să îi dea atât de târziu în viaţă sarcina unui alt bebeluş.
Bunica nu mă bătea; mă hrănea bine; avea grijă să primesc tot ceea ce aveam nevoie. Doar că nu-I plăcea de mine. A murit în una din puţinele zile când ne simţeam bine împreună, dându-mă cu leagănul în curte. M-a împins spre cer, iar eu am întins picioarele spre soare. M-am întors spre pământ, aşteptându-mă să fiu prinsă de mâinile ei, în schimb am plutit pe lângă trupul chircit. Cqnd am trecut din nous pre înainte, se prăbuşise în coate. Apoi a căzut cu faţa în noroiul terenului de joacă. Am alergat la cea mai apropiată casă, să-I alertez pe adulţi, apoi am aşteptat cocoţată pe gard salvarea care a ajuns prea târziu. Când au rdicat-o asistenţii, braţele corpolente ale buniciiau forfecat aerul ca nişte aripi de lilieci, fără viaţă.
După ce bunica s-a dus, m-am mutat la Daniel şi Daiana Michel Grace-mătuşa şi unchi, esenţa gunoaielor, deranjaţi de prezenţa mea din primul moment. Însă au fost încântaţi de cecurile de alocaţie primate de la stat. Ceea ce le uşura considerabil procurarea drogurilor.
În perioada petrecută alături de soţii Grace, a fost o parte a copilăriei mele; o parte neagreabilă. Un o mar trebui să fie în stare să spună lucruri frumoase despre momentele din copilăria sa, nu cele ale mele.
Singura modalitate graţie căreia am fost în stare să supravieţuiesc aceleui lumi de căcat a fost să-mi imaginez una mai bună, aşa că am început să citesc cărţi despre diferiţi oameni, ce trăiau în propriul lor univers, fie că erau criminali, sau avocaţi de success.În copilărie, petrecusem atât de mult timp în bibliotecă, încât bibliotecarele aduceau un sendwish în plus şi pentru mine. Am multe amintiri dragi despre aceste femei care îmi recomandau cărţi şi apoi discutau cu mine ore în şir ceea ce deprinsesem.
Cum mult înainte de a dobândi patima pentru drogurile care îmi vor ocupa întreaga viaţă adolescent, îmi plăcea să studies orice subiect ce îmi stârnea curiozitatea.
Soţii Grace au murit într-o explozie a laboratorului ce le procura drogurile, la nouă ani după ce mă mutasem împreună cu ei. Nu e deloc surprinzător: există vreo idée mai tâmpită decât cea conform căreia drogaţii îşi prepară drogurile în spaţiu închis, cu ingredient explosive?
N-am fost prea dărâmată. În ziua înmormântării, m-am dus să discut cu bibliotecarele despre noua carte pe care o citeam. Dacă iadul ar fi un loc real, există foarte puţine dubii că cei doi Grace se găsesc acum acolo.
Când Daniel şi Daiana Michel Grace au murit, am pierdut singurele rude ramase-din partea mamei, cel puţin; partea tatei nu reprezenta nimic mai mult decât un semn de întrebare.
După câteva săptămâni de locuit singură în casa sinistră a bunicii, am primit o înştiinţare că sunt deţinătoarea unei averi de familie. Câteva mii de $. Nu ştiam de unde, dar aveam nevoie mare de aşa ceva. Nu puteam trăi din resturile mâncării vecinilor cărora li se făcea milă de mine.
Nu cheltuiam banii decât pe mâncare, şi pe haine când era nevoie.
Apoi a venit liceul. Nu mi-a plăcut deloc în primele săptămâni. Nu-mi plăcea nici de colega mea de bancă, Alexiss. Mi se parea mult prea entuziasmată, de parcă ascudea ceva. Apoi, după multe încercări de am cuceri rietenia, a reuşit, astfel rămânând prietene până acum, în ultimul an de liceu.

Ale eu am deficiente cu tastatura:)). Am una gen taste de laptop. MOR cand scriu .

16 Re: Sunshine in the rain. [dropped] la data de Dum Apr 11, 2010 4:42 am

Queen Of Pop

Para-Kid
Para-Kid
aa cred ca stiu de care:)) omg eu stau o mie si unu' de ani sa scriu cu tastatura aia deci te inteleg:*
nextul a fost super ai descris perfect

17 Re: Sunshine in the rain. [dropped] la data de Mar Apr 13, 2010 3:33 am

Issabell

Para-Star
Para-Star
imi place fic-ul,il citesc si pe twilight.
faci o treaba buna.
asa ca ...spor la scris si astept next!

18 Re: Sunshine in the rain. [dropped] la data de Mier Apr 21, 2010 2:01 pm

ştrumfiţaa.

Para-Admin
Para-Admin
Îmi trimit fic-ul la arhivă pentru o perioadă nelimitată de timp

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum: