Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Never let me down

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 Never let me down la data de Sam Ian 23, 2010 6:37 pm

Loren.

Para-Master
Para-Master
Am si eu un fic.
inca nu e nici jumatate, dar sper sa va placa:).
Edit by kidoo:permisiune de la mine:)

Cand? 10. 01 2020
Unde? Apartamentul lui Daniel, londra

-Nu, nu o sa faci asta jazz. Striga dintr-o data Daniel
-da? Si ce te face sa crezi ca nu o voi face?
-Ha ! prostut baiatu`. Chiar ma mir ce a vazut frumusetea aia de Jay la tine. Sa fim seriosi, nu ai nimic in capul ala. Tu chiar crezi ca o sa-ti permit sa ma tradezi ? se pare ca tu esti cel care nu stie nimic despre mine. Nici macar nu stii de ce sunt in stare,
-Da? Asta crezi tu. Stiu ca esti in stare sa ma omori chiar tu, doar sa nu merg sa te spun politiei. Si sa nu cumva sa o amesteci pe jane in toata povestea asta. Ea nu are nici o legatura cu asta.
-Serios? Ba are. Daca ea e cu tine, are legatura, si tu nu ai cum sa ma impiedici sa ma atung de ea ori de orice altceva.
-asta sa o crezi tu. Si Jazz pleca trantind usa dupa el. Si sa stii ca nu se termiina aici., A strigat in urma lui.
Daniel a pus mana pe telefon, si a cautat rapid in agenda un numar. Cand l-a gasit, a telefonat repede. Cand intr-un sfarsit prsoana de la capatul firului a raspuns, Daniel nu l-a lasat sa zica nici macar un cuvant:
-Unde esti? Am nevoie de tine in momentul asta. Tampitul ala de jazz m-a amentintat ca merge la politie si va spune tot. Ai grija ca nu o sa o faca.

Cand?dupa trei luni.
Unde?Little Park-Londra

O zi destul de calduroasa pentru nostalgicul oras in care precipitatiile sunt aproape nelipsite cam tot anul.Se pare ca toata lumea se bucura de aceasta zi,fiecare profitand cat mai bine de ea.Tinerii orasului sunt neschimbati,mentalitatea fiindu-le aceeasi,inca isi creiau modele de viata inspirate din reviste,suspinau dupa iubirile platonice,lucrurile ramanand neschimbate timp de cateva decenii.Le puteai auzi suieratul care imi aprobau teoriile.O fata cu un trup zvelt,blonda,acel tip de fata care te lasa cu gura cascata si te facea sa intorci capul dupa ea,citea Teenager Magazine,revista fiind deschisa la pagina 23,unde-l puteai vedea pe Moises Arias jucand in A love since forgotten.
Dar totusi,ca in fiecare generatie,nu toti tinerii sunt asa,nu toti tinerii au un sfert de neuron si saliveaza dupa un actor de elita,fost manechin.Iti puteai da seama ca acesti gen de tineri sunt diferiti,cred ca stilul lor vestimentar ma facea sa cred asta,sau poate privirile pe care le aveau:de copii care depaseau varsta psihica de 17 ani,discutiile aprinse pe care le purtau.O fata cu parul de un blond inchis,ochiii mari ce o faceau sa para o papusa de portelan cu chipul angelic-acum incruntat-incerca sa-i explice un lucru ce parea destul de important pentru ea unei fete cu parul castaniu,miniona,care isi sprijinea trupul de doar 1.60 de iubitul sau,acesta fiind si el un baiat nu tocmai “fortos”.Era tipic baiatului din Marea Britanie,oriunde s-ar duce,oricine si-ar fi dat seama ca e englez.Era asa de palid,ochii lui verzi puteau sa cuprinda cele doua fete,parand confuz,nestiind ce sa faca si de partea cui sa fie.
-Jane,taci din gura,nu stii nimic!ii replica destul de nervoasa Diane.
-Dar nu e logic?Sunt sigura ca el l-a omo..
-Sa nu indraznesti sa pronunti asa ceva,m-am saturat de toata chestia asta!De parca nu aveam destule pe cap,ai venit si tu sa aberezi tampeniile astea,mai ales aici,tu nu observi ca toata lumea se uita la noi?!-isi agita mana spre multimea din parc ce se uita din cand in cand la ele nestiind daca interpreteaza cumva un rol,sau chiar vorbesc serios-Eu plec!Ryan,haide.Nu mai vreau sa-mi pierd timpul ascultand-o pe Jay.
Ryan,iubitul Dianei,o saruta pe parul castaniu al acesteia si o aproba dand din cap,strangand-o de mana.
-Dar..Di,nu-mi face asta,te implor! Incerca sa se abtina din plans,strangand din dinti,incercand sa-si pastreze lacrimile in interiorul ochilor.
Diane facu un pas sa plece,se pare ca incerca acelasi lucru ca si Jane;sa-si stapaneasca lacrimile si apoi,dupa ce Ryan i-a sters una din lacrimi cu degetul mare,a facut un efort sa-si miste buzele si s-a intors spre Jane,soptindu-i:
-Jay,esti cea mai buna prietena a mea,te iubesc,te iubesc enorm de mult!Stiu ca te doare,nu e usor sa pierzi persoana iubita,dar asta nu inseamna ca trebuie sa dai vina pe altii. -intre timp,Di scotandu-si mana dintr-a lui Ryan,s-a dus sa-i stearga lacrmile lui Jane-Daniel nu are nicio vina,Jazz a..plecat din lumea asta dintr-un simplu accident.Nimeni nu i-a vrut raul,nu din cate stim noi.
-Ba eu stiu,Jazz mi-a povestit despre Daniel si despre ce i-a facut! Jazz-asa ii placea lui Jane sa-l alinte pe iubitul ei,acum decedat-a fost cu Leona,sora lui Daniel,si a parasit-o pentru ca Daniel nu-i suporta pe iubitii surorii lui.Mereu se baga si ii spiona,dandu-le un fel de “sfaturi”,ce sa faca si cum sa faca,ca si cum facea parte din relatie.Cu toate ca o iubea,a fost nevoit sa o paraseasca.Inainte de a face asta,explicandu-i de ce se termina asa.Leona s-a infuriat foarte tare si am inteles ca nici in ziua de azi nu mai vorbeste cu fratele ei.Jazz mereu imi spunea ca Daniel trebuie sa fie foarte furios din felul in care-l privea.Asta explica tot!
Ryan interveni pentru prima data,nevrand sa o intrerupa pe Jane.
-Stii…nu e problema mea..eu pe Daniel il cunosc doar din vedere,iar cu Jasper nu eram asa de bun prieten,dar..ceva imi spune ca ar trebui totusi sa verifici chestiile astea.Nu se stie niciodata.I-a luat mana Dianei si si-a pus-o pe obrazul osos si palid al acestuia.
Diane ii retrage mana,strambandu-se la el si replicand:
-Mersi,Ryan,incerc sa fac ceva bun si strici tot.Nu Jane,nu-l asculta.Sunt sigura ca ti se pare,doar.Poate ca Daniel era nervos pe Jazz,dar nici decum nu a fost vina lui.I se poate intampla oricui sa alunece intr-o prapastie.Stii foarte bine ca padurile din suburbiile orasului sunt cosmarul fiecarui impiedicat si de asemenea stii ca Jazz nu se pricepea la echilibru.
-Taci! Jane tipa la ea.Nu,Ryan are dreptate,voi verifica.Nu voi sta cu mainile in san,ceva imi spune ca totul nu e atat de OK precum pare,nu inteleg cum poti sta atat de calma.
Urma un moment de liniste,Diane parca incerca sa-si caute cuvintele in timp ce-si freca tampla cu buricele degetelor.
-Trebuie sa plec,Jay,ma asteapta mama.Te iubesc!Sper ca vei renunta la toate chestia asta.Daca e ceva suna-ma,oricand,nu conteaza.
-OK.Si eu te iubesc,Ryan,ai grija de ea!

Da, cam ciudat! Asta era in mintea fiecarui om care a participat la discutia. Dar ceva imi spunea ca Jane are dreptate, daca jazz era asa de impiedicat, cum spunea Diane, nu cred ca s-ar incumeta sa se plimbe tocmai in partea acea a orasului de unul singur. Stiam ca era ceva ciudat in toata povestea asta, dar nu era problema mea.

Mai tarziu in acea zi.

Unde?
Casa familiei Marmaduke.

Jane intra in casa in timp ce mirosul de prajituri cu zmeura invaluie camera.Isi lasa geaca in cuier,si urca spre camera ei.Mama ei a auzit niste pasi tropaind pe scarile antice din lemn.S-a dus in capatul scarilor.
-Jane,nu vrei sa cobori?Ti-am facut prajiturile tale preferate,poate te mai inveselesti.Vrei sa vedem un film impreuna?Vrei sa te ajut cu ceva?
Jane ofta si strigand de sus i-a raspuns mamei ca nu are nevoie de nimic.Si uitase ca prajiturile cu zmeura sunt preferatele ei.A si uitat cum e sa te inveselesti,cum e sa zambesti,sa te simti bine.Uitase ca are o familie,aproape ca uitase de existenta propriei persoane.Sunt un nimic fara Jazz,isi tot repeta asta zi de zi,incercand sa-si aminteasca momentele petrecute cu el.Inca poarta bratara pe care i-a daruit-o de ziua ei.E o bratara speciala,din argint,pe care scrie I will love you forever.Se uita la poza cu ei doi,nevenindu-i sa creada ce s-a intamplat.Au trecut trei luni de la acel incident si parca o vesnicie,cosmarurile nu inceteaza sa apara in visele ei.Isi aminteste cand a primit acel telefon de la mama lui Jazz,sa-i spuna sa vina la spital.Niciodata nu s-a inteles bine cu mama lui ,dar femeia stia ca Jane nu ar ierta-o daca nu ar chema-o sa stea langa el.A fugit la spital,inca avand bluza de pijama pe ea,de abia reusind sa se imbrace cu pantalonii kaki.Cand a ajuns a gasit-o pe mama lui lesinata,nu stia ce sa faca,ce sa spuna.A reusit sa vorbeasca cu tatal acestuia.Domnul Molko respirand sacadat,incercand sa-i explice lui Jane ca un turist a observant un trup pe marginile stancilor.A coborat la el,inca traia,dar era in stare critica.A ajuns la spital,iar doctorii nu-i dau multe sanse de supravietuire.Jane,exasperata,a fugit spre sala asupra caruia era inscriptionata o placuta “Emergency”.A incercat sa intre in sala in timp ce o asistenta tipa la ea ca nu are voie .S-a certat cu aceasta pana a lesinat.I s-a adus un ceai si ei si mamei lui Jason,amandoua revenindu-si.Doctorul Cullen a iesit din sala si a anuntat ca baiatul a murit.Jane a lesinat pentru a doua oara si trezindu-se in bratele tatalui sau,domnul Marmaduke urcand-o in camera ei.Isi aminteste ca o saptamana nu a putut sa doarma decat o ora pe noapte. Si in acea ora ii rostea numele incontinuu,adormea plangand,se trezea plangand. La autopsie nu avea nicio urma de violenta,deci s-a considerat un simplu accident.Timp de doua luni a facut terapie cu un psiholog din scoala,acesta ajutand-o sa se mai destinda.Totusi,Jane pastra cu ea aceasta apasare,aceasta povara,sperand ca intr-o zi se va trezi si se va duce din nou la scoala impreuna cu Jazz.

Cand?
In dupamiaza zilei de 13.04., dupa cursuri.
Unde?
Casa familiei White
.

-Diane?
-Da mama, sunt eu. Striga Diane inca din pragul usii. Ii facu semn lui Ryan sa o urmeze.Ori nu vroia sa dea fata cu ea, ori nu vroia ca ea sa vada ca e si el cu ea. Ma duc sus.Mai am niste teme neterminate inca.
-BIne. Dar vezi ca trebuie sa vorbim.striga ea in urma ei.
-Despre ce?
-O sa-ti spun cand o sa fi jos.
- Nu acum mama, am teme.
-Da?Nu cred ca “temele” alea sunt obligatorii.
-Ce vrei sa spui?
-Ryan, te supei daca o rapesc putin?
Diane amuti. Asta se intampla in fiecare zi.cum de acum l-a vazut, desi inca era in bucatarie, si in celelalte zile nici nu o baga in seama. Poate ca o astepta. Ce vroia Zafira sa-I vorbeasca atat de important?
-Ryan, poate ar trebui sa plec.Dar asteapta-ma, revin imedeat.
-nu, stai linistita, plec acum. O sa ai timp sa vorbesti cu ea. Nu uita ca ne intalnim cu jay mai tarziu.
-da, stiu.si o sa incerc sa ajung la timp.sper doar ca mama sa nu ma retina prea mult.
- Da, si eu.zambi, apoi o saruta pe frunte. Ea iesi din camera putin dezamagita.asa cum facea de obicei, Ryan, sari cu usurinta pe fereastra micuta, si de data asta nu mai nimeri nimic in calea lui.
-esti bine?
-da. Sincronizare perfecta.
-aha..te descurci din ce in ce mai bine. Izbuci in ras.
-ce e asa amuzant? Inca te astept Diane…
- Da mama, vin acum.
-spuneai lui jane ca am fost retinuta daca intarzii.
-Bine, o sa-I spun.Du-te acum.
Cobori pe scari intru-n minut.mai mult aluneca pe scarile alea cand trebuia sa vorbeasca ceva urgent cu mama ei. Si din tonul vocii lui Zafira, isi dadu seama ca e urgent.
-Da mama?
-Bine.in primul rand, nu vreau ca Ryan sa se furiseze de fiecare data cand vine la tine..
-dar mama..
-Lasa-ma sa termin. Stiu ca vine in fiecare zi, sin u imi place s ail ascunzi de mine.stiu, nu-mi place baiatul, dar daca tie iti place, o sa fac tot posibilul s ail accept.
-a..ciudat. puteai sa-mi spui asta cand era si el de fata? Cred ca i-ar placea sa o auda din gura ta.zambi.
-Stai, ca asta nu e tot. Acum vine partea mai rea. Stii ca mie si tatalui tau nun e place asta, dar va trebui sa te muti la el.
-ce??nici nu incape discutia! Nu vreau mama!nu ma mut si gata!
-Diane, asta e doar temporar.stii sit u, daca nu faci asta acum, o sa ceara custodia completa asupra ta.si atunci nu o sa mai poti da inapoi.te rog, stiu ca tie greu, dar fa asta pentu mine. 2 lacrimi I se prelinse pe obrazii palizi.
-Mama, de cat timp vorbim?mai mult de o luna nu stau cu el.
-diane, su stiu sigur.inca nun e-am decis.dar nu o sa stai mult.si o san e vedem saptamanal. Tatal tau sta la doar o jumatate de ora mers cu masina de aici, asa ca o sa te vizitam. Si inca ceva, incearca sa vorbesti cu Ryan despre asta.. stii ca lui joseph nu-I place sa va vada impreuna…
-bine mama, o sa fac tot posibilul sa ii fac pe plac. Dar asta doar ca san u stau mult acolo. Stii ca deja mi-e dor de tine? Si de Ryan? Si mai ales de jane, care are asa mare nevoie de mine..nu mai putu sa continue.un sir de lacrimi ii inunda fata, ascunzandu-I ochii ei mari de culoarea negru inchis. Fugi in camera ei si se arunca pe patul mare de doua personae.plangea.un plans cu sughituri, asa cum plangea ea, din”cauze naturale”.nu mai plane asa de cateva luni, cand era sa se desparta de Ryan, resptru asta fiind tot tatal ei. Putin cate putin, incepea sa-l urasca pe tatal ei , inca de cand i-a cerut divortul lui Zafira. Motivul? Nu mai exista iubire intre ei,m relatia lor se racise. Diane credea ca minciuna mai mare nici nu exista, sau cel putin nu venind din partea lui. Joseph o insela pe zafira de 2 ani cu fosta lui secretara, o fata blonda, cu ochii mari si verzi, care incerca sa-I castige inima dianei cu cadouri scumpe. Inca de prima data cand Diane a vazut-o pe Linda, sau cel putin asa ii spunea tatal ei, nu o placuse.ascunde ceva, stiu asta., isi tot spunea ea.desi i-a prins de mai multe ori impreuna, Diane nu avea nici acum curajul sa ii spuna adevarul mamei ei, de teama san u cada intr-o depresie foarte lunga.avea mare nevoie acum.

Cand? In dimineata de 14.04,
Unde?casa familiei Marmaduke

A doua zi s-a trezit cu mp3-ul inca deschis,melodia pe care o asculta de trei luni:Placebo-Without you I`m nothing.Mereu i-au placut melodiile vechi.Aseara s-a tot gandit la posibilitatea ca Jazz sa fi fost omorat,impins de pe stanca de Daniel.S-a gandit la toate posibilitatile,s-a gandit cum sa-l abordeze pe Daniel,cum sa-l faca sa recunoasca daca e adevarata sau nu teoria ei.A lasat-o balta,credea ca nu are rost sa se mai chinuie,cu toate ca mereu se va intreba acest lucru.Poate Jazz ii va aparea intr-o zi intr-un vis si va clarifica situatia.S-a dus sa faca un dus,dupa,a coborat sa ia micul dejun.Laptele se terminase,asa ca a mancat cereale goale.S-a dus si s-a imbracat cu o bluza de culoarea albastru marin si o pereche de jeansi-Intotdeauna nu a dat doi bani pe haine,dar dupa ce a murit Jazz,a fost chiar mai rau.Intr-o zi a venit imbracata cu doua bluze lungi si groase si in pantaloni scurti cu pantofii cu toc ai mamei ei.De atunci,in fiecare sambata Diane vine la ea sa o sfatuiasca ce sa poarte in cursul saptamanii.Cu toate ca Jane stie ca asta e doar un pretext,de fapt..Diane vine pentru a se asigura ca Jane nu are timp sa planga,ci sa fie vesela.Chiar daca Di nu reuseste nimic: Jane are aceeasi fata de nepatruns-Si-a luat ghiozdanul si a plecat spre liceu.

cand?In dimineata zilei de 14.04,
unde? Casa familiei White

<<>> cand suna a treia ora, Diane lua ceasul acela mare si frumos, cadou primit mostenire de la bunica ei, si il arunca pana in capatul celalalt al camerei si-l izbi de perete.isi puse perna peste fata, si se ascunse mai bine in plapuma ei mare, pufoasa si roz.cu totul ca ura culoarea roz, incerca sa-I faca pe plac mamei si o lasa sa-I “decoreze” ea camera, toata in roz. Cel putin, putea san u faca curat in camera cel putin o saptamana.am intalnire cu Ryan, nu pot acum.mama, stii ca jane are nevoie de mine acum.saptamana viitoare o sa fiu mai libera.acum?!mama, stii ca maine am examen.nu pot, si normal, cand nu mai mergeau scuzele astea, trebuia sa curete.
-!!! CE E ZGOMOTUL ASTA? DACA NU ATI OBSERVAT< CINEVA INCEARCA SA DOARMA AICI… spre mirarea ei, James nu mai era iarasi cu gasca lui de baieti “tampiti” cum le spunea ea, ci era singur, lucrand, adica, lustruing un volswagen golf argintiu superb.
-scuze surioara, darn u puteam sa te trezesc altfel. Si stii ca bunica o sa se supere enorm cand o sa vada ceasul ei aruncat acolo.
-Ha! Pentru informatia ta, nu mai e ceasul ei, si bunica nu mai este ca sa-l verifice. Si tu de unde stii? Ai intrat cumva aici?
-hei, cineva trebuia sa te trezeasca nu?
-AAA..intr-un moment sunt la tine si apoi vezi tu…darn u mai apuca sa zica nimic.mirosul de biscuiti de casa proaspat facuti intra in camera, imprastiind o aroma minunata.
-Se vede ca nu mai patesc nimic?
-Ce e asta? Sper ca nu incercati sa ma corupeti. Deja am acceptat ok?
-Asta nu e tot draguta, ai uitat ca trebuie sa “vad” ceva?hai jos si arata-mi.
Intr-un minut diane era jos din pat, si sari pe scarile vechi din lemn cat de repede putu.usa din fata casei era deschisa, dar ea nu mai putu sa faca nici un pas. Gura I se deshise automat de uimire, iar ochii I se facura si mai mari decat de obicei .
-Hei! Ai de gand sa stai acolo toata ziua? Sau vi aici sa mamanci cu noi? Intreba mama Dianei.
-Ce e asta?
-Cum ce? Nu se vede? O masina.
-Daa. Si e superba. Cine ti-a dat-o James? De unde o ai?
-Poti san u mai pui atatea intrebari o data? Ma zapacesti. Diane inca se holba la masina superba din fata casei ei, la fundita acea imensa lipita pe parbrizul masinii argintii care credea ca e a lui James. In primul rand, nu e a mea. Si in al doilea, nu am primit-o. ii zise cu un tot calm si e ranji la ea
-Da? Atunci a cui e?
-A ta normal1ii raspunse mama dintr-o rasuflare.
Dianei nu ii venea sa creada.ea a primit o masina? Hello, cred ca mama sa uitase cat de repede a luat carnetul.
-ce? Nu iti place?
-Glumesti?! Cum sa nu-mi placa? Doar ca sunt putin nedumerita. Adica imi faceti mie cadou o masina? Asta e mai greu de grezut.
-de ce?
-Hai va rog. V-ati pierdut rabdarea la a treia incercare de a-mi lua carnetul, si eu l-am luat din a cincea “incercare”.Aveti incredere in mine?
-normal. Stiu sigur ca nu o sa faci praf masina, macar de dragul ei. O sa te descuri perfeci, Diane. Deci, vrei sa facem o tura?
-Vrei sa vi cu mine? James si Zafira au facut un schimb de priviri rapid.
-Da. Cum ti-am spus, eu am incredere in tine.
-Multumesc james.dar mergem dupa scoala.o sa intarzii.
-Cu masina asta sigur nu o sa intarzii. Si oricum, sunt ultimele zile de scoala, nu cred ca vor fi multi care vor observa ca intarzii.
-profesorii? Jane?
-Ah, du-te odata.
Diane, se intoarse in casa, radia de bucurie, parca valsa, asa mergea pre baie, in timp ce isi aranja parul.
--Diane, Ryan e aici.
-Of nu! Deja a ajuns?inca nu sunt gata. Mama, ofera-I niste biscuiti te rog, si incearca sa fi cat mai draguta. Apropo, nu-I zi nimic de masina. Vreau sa-I zic eu.
In timp ce james si Ryan inca palavrageau despre noua motocicleta verzui-portocalie a lui Ryan, Diane se grabea sa-ti puna noua rochita alba, mai sus de genunchi, si se gandea cu ce sa o asorteze.azi vreoia sa-si ia niste cizme, darn u avea culoarea potrivita, se gandea la un verde decolorat, sa se asorteze cu noile ei mergele primate de la Ryan si cu geanta mamei ei. Cand se uita in dulapul de incaltaminte al mamei ei, puse ochii pe niste sandale superbe:albe, ci curelusele micute de un verzui foarte deschis si toc cui.
-Iubito, te mariti cumva azi sin u mi-ai zis? A strigat Ryan indata ce a vazut-o coborand pe scari, in timp ce james izbucni in ras.
-Hei, gata cu glumele, o sa intarziati.
-Diane, am o surpriza pentru tine.
-Si eu.ii sopti Diane un urechea stanga in timp ce iesi afara. Ta na..uite ceam primit azi!!
Gura lui Ryan I sa deschis automat la vederea masinii superbe din fata casei, de un argintiu stralucitor.
-Of, nu si tu.incepu james.
- ce am mai facut de data asta?intreba Ryan.
-Ah, nimic, ar trebui sa vezi cum arati.
-Hei, hai sa spunem adevarul.tu ai vedeao pe Diane la volanul acestei masini?
-Sincer? Nu, cred ca mai bine la o decapotabila rosie, sau la un Porshe galben.
-Incetati amandoi. Asta e masina mea, si eu decide daca mi se potriveste sau nu.
-Ryan, urca te rog in masina, o sa intarziem.
-Si eu care credeam ca noi facem prima tura.strica james amuzat.
- O sa mergem o tura deseara, promit.si care e surpriza mea despre care vorbeai, Ryan?
-Poi, mi-am cumparat ieri o noua motocicleta.a zis Ryan foarte entuziasmat.Adica, asta a fost mai mult pentru tine, ca sa imi fie mai usor sa te vizitez.
-iubitule, e grozav.unde e? vreau sa o vad.
-e chiar dupa colt.
-Waw, e verde..
-verzui-portocaliu defapt.
-nu conteaza, imi place. Dar azi mergem cu masina da? Trebuie, si oricum, nu ma pot urca asa pe motocicleta.zise ea si facu un gest spre rochita de pe ea.
-Bine, dar maine vi cu mine da?
-Normal iubitule!
-Pa mama, jam, vi cu noi?
_mai bine nu, stii ca urasc dragostea asta care pluteste in aer cand sunt langa voi.
-Mai iesi sit u printer oameni, cunosti lume noua, fa-ti o iubita, urasc sa te vad singur.
-Si eu urasc cand faci pe Cupidonul cu mine. Plecati odata.
-bine. Ne vedem la pranz.

Cand? In dimineata zilei de 14.04, inaintea inceperii cursurilor
Unde? The covenant High School

Diane o vede pe Jay si topaie spre ea gratios,ar putea fi o balerina de exceptie,dar pe Di nu prea o intereseaza niciun fel de sport.Parea fericita azi.Zambetul larg al Dianei o facu si pe Jane sa forteze o jumatate de zambet.

-Jane, stii?..ma gandeam, daca vrei sa continui cu cercetarile, si cu Daniel si alea, te pot ajuta.adica sunt decisa sa te ajut.
-Nu mai e nevoie-a intrerupt-o Jane-am renuntat.Nu cred ca lui Angus i-ar conveni sa fac asta.Mai bine o las balta.
-Ohhh,ma bucur!
-Hmmm,am observat.Care-i cauza?

-Ma duc la tata.
-Ce?Ma parasesti?!Acum?Cand?Doamne..
-Ehh,haide ca nu e chiar asa de grav.E ceva temporar,nu se stie sigur cat stau.
-Si de aia esti fericita?
-Nu.Fata ii deveni brusc incruntata.
-Dar?
-Daaaaaar,ta na na na…mama mi-a facut cadouuuuu…ghici ce?O masina!!

-Hehe,dragut.
-Dragut?Tare!Nu stia cum sa ma convinga sa ma duc la ursuzul ala.Isi dadu ochiii mari ca ai unui vampir insetat peste cap.
-Aha,dar ce masina?Si de ce vrea mama ta sa te trimita acolo?
-Pai un Volkswagen Golf,e dragut.Si de ce vrea sa ma trimita?Ehh,am inteles ca sunt niste probleme legale.Mama niciodata nu a vrut sa-mi spuna despre chestiile astea cu tribunal,asa ca nu stiu prea multe.Mi-a zis ca daca nu ma duc obtine custodia totala si pa-pa Jay,cea mai nebuna cea mai buna prietena.
Jane isi dadu ochii peste cap,imitand-o pe Diane.A incercat sa zambeasca,dar gandindu-se ca prietena ei o va parasi in curand si va ramane singura in oras,o facu sa se incrunte.
-Ce?Nu-ti place marca masinii?intreba Diane pe un ton sarcastic.
-Nu,doar ca..ma parasesti!!! Cum ai putut sa-mi faci asta?
-Intelege ca aici nu depinde de mine,du-te si omoar-o pe mama.Si nici mie nu-mi e usor.Numai gandul ca ramai singura in ditamai orasul ma face sa tremur.Plus ca,va fi greu fara Ryan.
Trrrr!!!
-Ne intalnim dupa ore,nu ies in pauza.
Diane suspina,apoi se duce si o imbratiseaza.
-Te iubesc,Jay a mea zapacita.
-Si eu.Acum du-te.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Never let me down la data de Sam Ian 23, 2010 7:52 pm

Siouxsie

Para-Fan
Para-Fan
E genial , il stiu ca l-am citit pe Killerpilze . )

Vezi profilul utilizatorului http://sabii-is-green.blogspot.com/

3 Re: Never let me down la data de Sam Ian 23, 2010 8:12 pm

Loren.

Para-Master
Para-Master
Mersii sabii:*.

Cand? In timpul orei de spaniola, ora 12:30.
Unde? The covenant High School

-Seniorita White? Estamos esperando tu respuesta…
-Si? Perdon, que?
-ce se intampla Diane, de ce nu esti atenta?
-ma scuzati miss Tinna, dar sunt putin distrata azi.
-Da, asta am observat cu totii.si un ras zgomotos sparse linistea din clasa. Dar poate o ne impartasesti si noua de ce?
-pppoi..aaa, se balbai Diane, saptamana viitoare plec la tata.
-Ce?cum?de ce?se auzi in toata clasa?
-Poi stiti si dumneavoastra, cum mama si tata sunt despartiti, eu trebuie sa stau la amandoi pana implinesc varsta de 18 ani.
-Vedeti copii? Din cauza unui divort, in ziua de azi sunt milioane de copii care sufeta.
Si dupa asta, iubita noastra profesoara incepu un discurs despre casatorie, si divort.spre norocul nostru, soneria suna in 5 minute dup ace aceasta incepu.

Cand? Tot atunci, ora lui Jay

Cursurile s-au terminat repede.A incercat sa nu adoarma in timp ce profa de franceza palavragea despre minunatul Paris si atractiile din acest oras mirific.Era mai bine decat acea gramatica indeslusibila,pe care Jay pur si simplu o uraste.Ii placea cand Jazz traia,mereu o ajuta la lectiile la franceza.Ceva o distrage de la gandurile sale.

Cand? La sfarsitul orelor
Unde? In curtea liceului

-Baaau!!
-Ah,ce?Ohh Diane,esti de groaza.
-Ha ha ha,sa fi vazut ce fata aveai.
-Mda,imi inchipui.Obrajii i s-au inrosit.
-Mda,hai ca plec.Poate ne intalnim pe seara.Mama vrea sa sa fiu acolo de duminica.Isi roti ochiii teatral si o pupa pe Jay pe obraz.
-OK,poate.

4 Re: Never let me down la data de Dum Ian 24, 2010 3:30 am

Poison;

Para-Master
Para-Master
e foarte bun:x imi placeee❌x:x esti geniala:D:)

Vezi profilul utilizatorului http://not-perfekt-girl.blogspot.com/

5 Re: Never let me down la data de Dum Ian 24, 2010 4:03 am

Loren.

Para-Master
Para-Master
tnx ><.

Cand? Dupa 20 de minute.
Unde?casa familiei Marmaduke

-Jaaaay,draga mea,offff,esti toata uda.Ai racit.
-Sunt bine mama.Un ceai fierbinte mi-ar fi totusi de folos.
-Imediat,draga mea.Du-te si schimba-ti hainele si intre timp ceaiul e gata.
-OK.S-a dus si s-a schimbat in pijamale,prinzandu-si parul intr-un coc lejer.Nu are de gand sa mai iasa afara,avand in vedere ce ploaie s-a abatut asupra orasului.Poate Diane se autoinvita pe la ea.Sau poate o invita ea,nu stie sigur.Cobori scarile.
-Gata ceaiul?
-Gata.Doamna Marmaduke i-a dus ceaiul si I l-a pus pe micul taburet din sufrageria foarte primitoare.Jay se uita in gol,adancita in ganduri,mama ii pune mana pe crestetul capului,folosindu-se de acest lucru pentru echilibru.Ceasca era plina.
-Mersi,mama.
-Cu placere,draga mea.Cum te mai simti?
-Neschimbata.Vacanta asta as vrea sa ma relaxez,sper ca nu te supara daca nu voi sta sa te ajut la treburile casei.
-Nicio problema,iubirea mea.Vacanta asta e a ta.Poti face tot ce vrei,bine..in limita bunului simt.Doar sa-ti revii.
-Mersi mama,te iubesc!
-Si eu draga mea.O pupa pe crestetul capului.Ma duc sa vad ce face taica’tu.Mi-a promis ca ma duce la un restaurant.Sper ca nu s-a razgandit.
-He he,distractie placuta.
Si-a terminat ceaiul in timp ce parintii ei se pregateau zgomotosi pentru iesirea in oras.Erau fericiti.Jane si-a dorit mereu sa intemeieze o familie cu Jazz,isi facusera atatea planuri,pentru a se termina asa…De ce?De ce mie?De ce iubirea vietii mele?De ce sa cred ca a fost un accident?Nu..mi-am promis ca n-o sa invinovatesc pe nimeni,Jazz trebuie sa se odihneasca in pace,nu sa rascolesc acea amintire neplacuta.Si totusi..

I wake up to the sound of rain upon my sill,Pick up the pieces of my yesterday old thrill,Can I deliver this used up shiver..

Gandurile ii fusesera spulberate de soneria celularului.Era Diane,isi cerea scuze ca nu poate sa se intalneasca cu mine in seara asta,Ryan pleaca si el asa ca vor sa profite de timpul ramas.Jay i-a zis nu e nicio problema,si asa nu avea chef sa se schimbe din nou.Diane paru incantata de raspuns si a incheiat cu un “Bye,Te iubesc”.
A urcat in camera ei,urcand scarile care scoteau un scartait apasator si se juca cu bratara ei cea speciala.O lacrima i se prelinse pe obraz,si-a sters-o imediat si o voce din mintea ei a strigat Descopera!,era ca un ecou in capul acesteia.S-a intins pe patul mare si moale,l-a luat pe Rory-Ursuletul ei de plus,cadou de la Diane-si l-a strans in brate.O sa-mi fie greu fara Diane,gandi aceasta,in timp ce lumea subliminalului o cuprinse.

Unde?in drum spre casa familiei White.
Cand?in ziua de 14.04, dupa cursuri.

In drum spre casa, Diane, nu era atenta la drum. Ceva nu o lasa in pace. De ce Jay a renuntat pur si simplu la teoriile ei? Ea nu era o tipa care sa se razgandeasca din 5 in 5 minute cum se spune. Dar poate e mai bine asa. Ce daca Daniel chiar avea o legatura cu moartea lui Jazz? Poate era mai bines a inceteze acum, sis a n uintre si ea in bucluc acum. Nu avea de gand sa stea asa sis a-ti piarda inca unul din cei mai buni prieteni.
-Di.. mai esti aici?
-O, scuze, eram cu gandul aiurea. O sa-ti povestesc teoriile mele. Rase. Dar nu acum. Vroiai sa-mi zic ceva?
-da. Plec si eu.
-Cum?de ce? Cand?
-Oh di! Poti sa te opresti putin sis a ma asculti?
-Scuze..
-O sa fiu plecat doar o saptamana sau doua. Exact cat sa am o scuza pentru ca lipsesc de la bal.
-Cum? Nu pot sa cred. Pleci de langa mine acum, cand am nevoie de tine, doat pentru o scuza?
-Ti-am spun Di, lasa-ma sa vorbesc te rog.. unchiul meu are nevoie de mine acum. Trece printr-o perioada mai grea, stii? Tocmai a pierdut o avere la jocurile de noroc, nu ca l-as incuraja, dar vreau sa fiu langa el in acest moment.
-O, scuze. Nu am stiut.
-Linisteste-te, ti-am mai spus de atatea ori.

6 Re: Never let me down la data de Dum Ian 24, 2010 4:37 am

Loren.

Para-Master
Para-Master
Cand? In dupamiaza zilei de 14:04, dupa scoala
Unde? Casa familiei White

Mamaa, am ajuns.
-Bine, mergi sus.intr-o secunda vin si eu sit e ajut la impachetat.
-Mama, de fapt am nevoie de o favoare.
-Da scumpo?
-Stii, Ryan va fi plecat si el 2 saptamani, si as vrea sa ies cu el in seara asta.. crezi ca ai putea sa-mi faci tu bagajul?

-Bine iubito, dar ai griga ce faceti bine?
-MAMAA! Inceteaza, nu mai sunt un copil!
-Bine, scuze.se scuza zafira imedeat, darn u putu sasi ascunda un zambet cand ii zari fata ficei ei.
Daiane se imbraca cu cea mai buna pereche de jeansi pe care ii avea, o bluza de un albastru foarte inchis, si o pereche de cizme, cum a vrut sa-si ia de azi dimineaza, isi lua mp4 si iesi din camera.
-Mamaa!, suna telefonuuul.striga Di, din capul scarilor.A da, uitasem telefonul. Si trebuie sa o sun pe jay sa anulez intalnirea
-Ai spus ceva draga?
-da, a sunat telefonul.
-In afara de asta?A sunat tatal tau.
-Da? Si ce a vrut?
-Sa vina el sa te ia. Dar i-am spus ca ai masina, sin u ai nevoie sa te ia el. Am procedat corec nu?
-Da mama, mersi mult. Acum plec.. ma cam grabesc
-Bine, san u stai mult.
-O sa ajung pana la miejul noptii mama, stai linistita.
-Da, asta sper si eu.
Dar Diane era plecata deja de mult.
In drum spre intersectia de unde trebuia sa o ia Ryan, o sun ape jay si ii spuse ca trebuie sa anuleze intalnirea.
-Sigur esti bine iubito?
-Da, Diii, du-te si distreaza-te, nu cred ca vei putea face asta mult timp si in Neesx.
-Mersii mult jay, bye.te iubesc. Sa nu uiti asta da?
-bine, si eu te iubesc.
-Hai odata draga mea.. se auzi vocea lui Ryan cam prea nerabdatoare.

7 Re: Never let me down la data de Dum Ian 24, 2010 5:03 am

Poison;

Para-Master
Para-Master
imi place ca are mult dialog:x si nu pare foarte direct,deci e perfect:x
cand zic direct,ma refer ca nu te grabesti cu actiunea:) e foarte dragut si adorabil:X imi place cum scrii:)

8 Re: Never let me down la data de Dum Ian 24, 2010 5:24 am

Loren.

Para-Master
Para-Master
mersi mult, imi pare bine ca iti place>

9 Re: Never let me down la data de Lun Ian 25, 2010 12:51 am

ştrumfiţaa.

Para-Admin
Para-Admin
Când pui un fic, încearca sa pui câte puţin, că altfel cititorii se vor plictisi, si nu vor citi totul:(.
Dacă vrei să ţi-l refaci, tell me:).

Vezi profilul utilizatorului http://mywordskillpeople.blogspot.com

10 Re: Never let me down la data de Lun Ian 25, 2010 1:56 am

Poison;

Para-Master
Para-Master
n-ai pt ce:) normal ca-mi place:)e bestial:x

11 Re: Never let me down la data de Mar Ian 26, 2010 4:40 am

Loren.

Para-Master
Para-Master
il las asa ari:)).
acum daca il refac, sigur nu'l mai citeste nimeni:)).

maine mai postez.si pun si personajele.

12 Re: Never let me down la data de Mar Ian 26, 2010 8:32 pm

Poison;

Para-Master
Para-Master
abea astept:* >: D<

13 Re: Never let me down la data de Mier Ian 27, 2010 2:32 am

Loren.

Para-Master
Para-Master
Stiu ca am promis sa pun personajele, dar le voi pune la sfarzitul capitolului 3.promit!!!

Ultima editare efectuata de catre Larii. in Mar Apr 27, 2010 8:53 pm, editata de 1 ori

14 Re: Never let me down la data de Mier Ian 27, 2010 2:42 am

Loren.

Para-Master
Para-Master

Cand? In seara zilei de 14.04, ora 20:05
Unde? In mijlocul orasului

In timp ce pamantul fugea de sub rotile motocicletei cea noua a lui Ryan, Diane fredona noua piesa a trupei ei preferate..”5 minutes to midnight”
-Diane, asta nu o sa se intample.zise Ryan usor amuzat de versurile piesei.
-CE? Cantam si eu.stii ca nu ma gandesc la asta nu?
-bine. Deci? Te-ai hotarat unde mergem? Nu vreau iarasi sa se intample ca data trebcuta, sis a stam iarasi toata noaptea, hotarandu-ne la ce restaurant mergem.
-Stii? Eu m-am gandit la ceva mai special ptr seara asta.. poate mai bine mergem .. la locul nostrum? Stiu, facem asta doar cand sarbatorim ceva, dar vreau sa mergem acolo acum.
-Bine iubito, cum vrei tu. A zis Ryan, schitand zambetul acela dulce care ii placea cel mai mult lui Diane.
Let`s spend tonight on top on the world, we can` do anything, we can` be anything.I`ll meet you tonight on top on the world…Diane nu mai dadu atentie la versurilor acum, canta toate melodiile lor preferate, ca si parca aceasta nu era o despartire. Vroia sa creada ca azi doar se distrau, ca maine nu o sa plece fiecare in drumul lor, sin u o sa se mai vada decat peste 2 saptamani. Astazi o sa se distreze toata noaptea, merita asta.

si o mica parte din fic.

15 Re: Never let me down la data de Mier Ian 27, 2010 2:44 am

Poison;

Para-Master
Para-Master
uu ce tare:x deci larii esti un geniu:x chiar imi place mult ficu':x

16 Re: Never let me down la data de Mier Ian 27, 2010 2:48 am

Loren.

Para-Master
Para-Master
).mersi mult.sper sa mai citeasca cineva><.
astept sa oui nexu la tine.sunt fanul tau nr 1❌X.

17 Re: Never let me down la data de Mier Ian 27, 2010 2:51 am

Poison;

Para-Master
Para-Master
poi,tu cam esti singura care il citeste pe a meu=)) si vreau sa fie mai detaliat da nu-mi iese:))

18 Re: Never let me down la data de Mier Ian 27, 2010 10:34 pm

Loren.

Para-Master
Para-Master
nu'i adevarat.a la tine mai citeste cineva:">.
in fine:-j.sa pui next.
si o sa reusesti.daca mai incerci:d.

19 Re: Never let me down la data de Joi Ian 28, 2010 4:29 am

Poison;

Para-Master
Para-Master
imi place inca mult numele lui:x e genial:x

20 Re: Never let me down la data de Joi Ian 28, 2010 10:42 pm

Rebeka

Para-Loser
Para-Loser
e frumos duper tare imi place , mai ales personajele I love you

21 Re: Never let me down la data de Joi Ian 28, 2010 11:05 pm

Poison;

Para-Master
Para-Master
vezi larii?il mai citeste cineva:)

22 Re: Never let me down la data de Vin Ian 29, 2010 3:48 am

Loren.

Para-Master
Para-Master
).mersi fetelor><.
ai citit tot, rebeca?:d

23 Re: Never let me down la data de Lun Feb 01, 2010 3:15 am

Loren.

Para-Master
Para-Master

Cand?in seara zilei de 14.04, ora 20:15
Unde? In parcul abandonat de la marginea orasului

-Am ajuns iubito.. bine ai … revenit.
Totul arata exact la fel: copacii, acum cu fructele apropate coapte, cu coroana lor mare de frunze, parca erau niste umbrelute colorate, cu multe nuante minunate de verde, care parca te hipnotizau, bancile, nevopsite de multa vreme, cu vopseaua usor decolorata si uscata, parca erau decupate dintr-o carte de deseanat a unui copil de 3 ani, care isi incerca si el norocul, cu mai multe nuante de culori. Florile, micute si firave, luminau acea poenita si o faceau sa para mai vie. Ziua, acel loc era minunat, dar noaptea, luminat de un singur felinar, si de o multime de stele, parea un loc de poveste, un loc magic. Acolo s-au cunoscut ei, si au decis ca acolo sa sarbatoreasca aniversarea lor, zilele de nastere, etc..doar momente speciale. Di stia ca acest loc era magic, ca si sentimental pe care il avea acum. Invatase sa-l iubeasca pe Ryan in ciuda tuturor interdictiilor parintilor lor de a mai fi impreuna.
-esti bine?
-Da, de ce intrebi asta? Doar ca.. stii si tu, ma fascineaza locul asta.
-ha ha, incepu Ryan sa rada zgomotos. Da, si mie im iplace parcul asta, dar stii? Nu cred caar trebui san e pierdem timpul uitatdu-ne la stele.
-da? Si ai tu altceva in minte si eu nu stiu?
-Nu neaparat.zise Ryan zambind, in timp ce se indrepta spre banca lor preferata, o banca micuta, dat acoperita aproape in totalitate de trandafiri agatatori. Stii? Pacat ca locul asta nu mai e asa de vizitat, cum era altadata.. e un loc foarte special.
-Da, asta pentru ca e locul nostru. Si sa stii ca mie imi pare bine ca nu mai e populat.. adica.. mai avem si noi putina liniste nu crezi?
-Da, ai dreptate, hai sa ne asezam.
Ryan se aseza pe banca, in timp ce Diane se aseza cu capul la el in poala, si se intinse pe toata banca. Ea isi ridica frunsea, si I se incretise putin, cand il vazu, el se uita la ea, si o mangaie usor cu varfurile degetelor pe frunte. Acesta era unul dintre putinele momente romantice, petrecute impreuna. Ruyan nu e tipul baiatului prea indragostit, cu totul ca se indragostise de Diane din prima clipa cand a vazut-o, si viceversa. Lui ii placea sa se plimbe cu motocicleta, sa se catere in copaci, sa faca curse de masi cu jam, fratele Dianei, dar astazi, toata privirea aceea de tipul prea aventuros disparuse, in ochii luyi puteai citi numai o dragoste imensa pentru Diane, si totodata si o ingrijorase pentru prietena lor, Jay, care acum, sigur statea intinsa pe patul ei mare si albastru, tinand in mana ori vreun cadou de la Jazz, ori ursuletul primit de la Diane, si ascultand piesa cea noua (pe care o descoperise recent, piesa era f veche de fapt.)a trupei Placebo, -o piesa care ii amintea inca de iubitul ei, cel mai probabil, impins de langa prapastia orasului, sau alunecand pur si simplu, dar Jay nu crezu-se asta niciodata, Jazz nu merge acolo niciodata, in nici un caz singur le tot spunea ea prietenilor ei. Cu totul ca si ei credeau asta, refuzau sa ii dea dreptate, de ce sa mai puna paia pe foc?- si in cel mai probabil caz, inecanduse in propriile lacrimi. Dar Ryan isi scutura capul, ca si cum ar vrea sa alunge acea imagine din capul lui. Si Diane se gandea la acelasi lucru. In urmatorul moment, Diane sari de pe banca, asa incat sa-l sperie pe Ryan ingrozitor.
-Ce e?
-Nimic, calmeaza-te.dar ma gandeam, ce ar fi sa o iau pe Jay cu mine? Cel putin ptr o saptamana.
-stii? Nu cred ca e o idée buna. Adica sti cum e. e inca distrusa din cauza mortii lui jazz, si ti-ar strica doar vacanta, si stii ca nu ar suporta asta.
-da, halal vacanta.Diane rase zgomotos.
-Di, stii la ce ma refer..
-Da, scuze. Bine, o sa o las acasa. Dar cine o sa stea cu ea? Nu stiu, nu vreau sa o las singura
_diane, asculta. Ea trebuie sa depaseasca acest moment, dar trebuie sa o faca singura, stiu, la toti ne este greu, nimeni nu a trecut peste asta, dar ei ii va fi cel mai greu. Stiu ce vreai sa fi acolo, sa o ajuti, si sa fi langa ea, dar asta nu o ajuta cu nimic. O face doar sa si simta neputincioasa, avand tot timpul sentimentul ca tu stai langa ea din nu stiu ce obligatie, si asta nu e bine nici pentru ea, si nici pentru tine.
-Da, stiu asta, darn u o pot vedea asa. Mi se frange inima de fiecare cand o vad iarasi cu ochii umflati, cand vine iarasi la scoala si nu stie nici macar ce zi e azi. Intelege-ma, nu o pot vedea asa.
-Da, te cred. Si crede-ma ca si mie mi-e greu. La toti ne e greu sa o vedem asa, dar va trece inca putin timp pana isi va reveni. Cu totul ca nu o va face niciodata
-Multumesc Ryan. Zise Diane printre lacrimi, si in lua intr-o imbratisare lunga si foarte stransa.
Au stat ei asa pana cand clopotele bisericii au batut ora 23:00
-Stii cred ca ar trebui sa plecam. Ma asteapa mama, si nici macar nu am apucat sa impachetez ceva. Si sunt sigura ca nici tu nu ai avut timp.
-Da, ai dteptate iubito. Sa mergem.

24 Re: Never let me down la data de Lun Feb 08, 2010 1:54 am

Poison;

Para-Master
Para-Master
imi pare rau ca am intarziat=)) je a fost la schi=)) deci e mirobolant:x

25 Re: Never let me down la data de Lun Feb 08, 2010 7:51 pm

Loren.

Para-Master
Para-Master
oh da alee:x.tre' sa-mi povestesti:X.
in fine:-j.vezi ca iti trimit mesaj cu ce am vrut sa-ti arat:d.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum